שר המשפטים - דניאל פרידמן (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
השר פרידמן, ארכיון | צילום: חדשות 2

חנינה מיוחדת למורשעי ההתנתקות? שר המשפטים, דניאל פרידמן, המליץ היום לנשיא המדינה, שמעון פרס, לבטל את הרשעתם של כ-40 מתנחלים שהועמדו לדין בגין התנגדותם בתקופת ההתנתקות.

השר פרידמן נימק את ההחלטה במכתבו לפרס כי ההחלטה נעשתה "מתוך הבנה כי המעשים נעשו על רקע אירוע היסטורי חריג, ואין המדובר במי שהם עבריינים במהותם". במשרד המשפטים הדגישו כי ההמלצה נוגעת לאנשים שהורשעו על סמך לא יותר מעבירה אחת, ולא עבירות חמורות שכוללות פגיעה או סיכון חיי אדם.

ההמלצה הועברה לנשיא על רקע יוזמת חקיקה של ח"כים מהכנסת הקודמת, להביא למחיקה מוחלטת של כל הנוגע לעבירות שנעברו על רקע ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות.

נשיא המדינה עצמו התייחס לנושא ההתנתקות לא מזמן, בנאומו בוועידת הנשיאים בירושלים "לא משנה מה יקרה בעתיד, לא נחזור על הטעות שעשינו בזמן שעזבנו את עזה", אמר פרס.

"הייתי בעד היציאה מעזה", הוסיף הנשיא, "ואני מרגיש כאחד האנשים שטעו - אז אני חושב שבהתחלה היינו צריכים לעשות את זה בצורה אחרת". עם זאת, יש לציין כי פרס כבר אמר בעבר שתכנית ההתנתקות מעזה "הייתה הכרחית".

בבית הנשיא הבהירו כי נשיא המדינה תומך בהליך ההתנתקות ומדגיש כי הליך זה היה חיוני עבור מדינת ישראל למניעת אובדן חיי אדם של תושבים וחיילים רבים. 

הווידאופדיה: ההתנתקות