שוחח עם זקן בשליחות אולמרט?
זקן ואולמרט, ארכיון | צילום: קובי גדעון, פלאש 90

פרשת טלנסקי תיפתח מחדש בזכות שולה זקן? הפרקליטות הגישה היום (ג') לבית המשפט העליון בקשה להורות לגבות ראיות חדשות במשפט טלנסקי, בו זוכה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. הפרקליטות מבקשת להורות לבית המשפט המחוזי לשמוע את הראיות החדשות שהגיעו לידי הפרקליטות לאחרונה מידי שולה זקן - הקלטות של שיחות עם אולמרט שתיעדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בחודשים האחרונים הגיעו לידיה של המבקשת ראיות חדשות, חלקן חפציות, שיש בהן כדי להשליך על הערעור שנידון בפני בית המשפט העליון", נכתב בפנייה, שציינה כי הראיות הועברו על ידי שולה זקן במסגרת הסדר הטיעון עמה במשפט הולילנד. "לאחר שזקן שבה והציגה ראיות חיצוניות, חפציות, ובעיקר קלטות, שלא היו בידי המדינה ושלא יכלו להיות בידה קודם לכן – הגיעו הצדדים להסכם. בין יתר הראיות המדוברות שנמסרו למדינה יש שתי קלטות, שבהן נשמעים אולמרט וזקן משוחחים ביניהם בהקשר הרלוונטי לתיק דנן".

בפרקליטות טוענים כי להקלטות השפעה מכרעת על התיק. "השיח הזה, יחד עם הרישומים ביומניה של זקן, מתירים באופן ברור את הספק שהטריד את בית המשפט המחוזי בירושלים – ספק שעומד בשורש זיכויו של המשיב בפרשת טלנסקי", נכתב. "בקשה זו נסבה בעיקרה על שתי קלטות אלה. בית המשפט הנכבד מתבקש להורות לבית המשפט המחוזי לקבל את הקלטות ואת הרישומים ביומן של זקן באמצעות זקן כעדה, ולשוב ולשקול את הכרעתו בהתאם".

"אחת העילות התומכות לשיטת המדינה בקבלת הבקשה נוגעת למאמצי אולמרט לכך שזקן לא תעיד במשפט שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים", נכתב בבקשת הפרקליטות שהדגישה כי היא "סבורה שערעורה עומד היטב גם ללא גביית הראיות החדשות. ואולם, כיוון ששתי הקלטות המדוברות בשילוב עם רישומי היומן נוגעים כאמור באופן ישיר בספק, שבגינו זוכה המשיב בפרשת טלנסקי, ולטעמה של המבקשת בכוחן לחזק את ההצדקה להרשעתו - סבורה המבקשת כי ראוי שבית המשפט הנכבד ייחשף לראיות אלה, ויורה על גבייתן בבית המשפט המחוזי, בטרם ייתן את פסק דינו בערעור".

"אפשר ששמיעת העדות הייתה מביאה לשינוי ההכרעה"

מה טיב החומרים שהעבירה זקן? בפרקליטות טוענים כי זקן "מסרה הודעות מפורטות למדי גם ביחס לשתי הפרשות הנדונות בערעור שבפנינו – ראשונטורס וטלנסקי. כך, לאחר שבזמנו בחרה לשתוק לגביהן, הן במשטרה והן בבית המשפט. בהודעות אלה מפלילה זקן את המשיב בשתי הפרשות, ואפשר ששמיעת עדותה בפרשות אלה, הייתה מביאה – כשלעצמה – לשינוי הכרעת הדין בשתי הפרשות".

עם זאת, הדגישה הפרקליטות כי אין בכוונתה להביא את זקן לבית המשפט המחוזי לצורך שמיעת עדותה בשתי הפרשות "וזאת בשל עמידה דווקנית של המבקשת בתנאים שהציבה לעצמה. אשר לפרשת טלנסקי – תבקש המבקשת להעיד את זקן רק לצורך הגשת הראיות החפציות ולצורך התייחסותה לתוכנן ולנסיבותיהן; והכל בכפוף לרצונו של בית המשפט המחוזי לשמוע אותה מעבר לכך".

"המדינה מבקשת מבית המשפט העליון כי בטרם יכריע בבקשה זו, יתאפשר לה להציג בפני בית המשפט את הקלטות המעידות על התנהלותו הפסולה של המשיב, כדי שיוכל להשתכנע בדבר חשיבותן ויכולתן להוביל להרשעת המשיב. לאחר מכן יתבקש בית המשפט לקבל את הבקשה עצמה, כלומר להורות לבית המשפט המחוזי לקבל את שתי הקלטות באמצעות זקן כעדה, לקבל ממילא את רישומי היומן של זקן, לשמוע את עדותה של זקן ביחס לתוכנן של ראיות חפציות אלה, ולשוב ולשקול את הכרעתו בהתאם".