רה"מ העיד על היחסים בין אשכנזי לברק (צילום: AP)
ברק ואשכנזי. ארכיון | צילום: AP

לאחר שתנועת אומ"ץ (אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי) עתרה לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בפרשת הרפז נגד שר הביטחון לשעבר אהוד ברק בנוסף לזו נגד גבי אשכנזי וארז וינר, הגיעה היום תשובתם של פרקליטיו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשיבים טוענים בתשובתם כי הם לא מוצאים שום עילה להתערבותו של בית המשפט בהחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירת מצ"ח.

"לאחר שהחומר בכללותו נבחן על ידי גורמים בכירים בפרקליטות ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה, התקבלה החלטה מושכלת ונכונה", כתבו המשיבים, "ואין כל עילה להתערב בה". לטענתם בית המשפט לא יתערב בקלות בשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בנושאי חקירה והעמדה לדין פלילי, "אלא אך במקרים חריגים וקיצוניים".

לפני כחודשיים החליט היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, לחדש את החקירה הפלילית בפרשת מסמך הרפז. הבדיקה תתמקד בחשדות המיוחסים לרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (מיל') גבי אשכנזי, ולמי ששימש עוזרו בזמן האירועים - אלוף-משנה ארז וינר.

למשטרה ניתן אישור מראש להרחיב את החקירה, אך המהלך יצא אל הפועל רק אם במהלך בדיקת הדברים יעלה צורך לבחון את מעשיהם של אישים נוספים בתחומים חדשים. בחודשים האחרונים התכנסו בכירים בפרקליטות ובאגף החקירות במשטרה לשלושה דיונים בנושא, שבהם הגיעו הצדדים לתמימות דעים באשר לצורך לפתוח בחקירה בעקבות הממצאים החמורים שעלו מדוח מבקר המדינה.

תחילה הוצעו שלוש חלופות - לבדוק את הדברים באמצעות חקירה שתנוהל על ידי מצ"ח, על ידי המשטרה או בשיתוף שני הגורמים. לבסוף הוחלט כי מצ"ח היא שתחקור את הפרשה, וכפי שמסתמן - ימונה לשם כך צוות מיוחד