בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום 4 שנות מאסר בפועל על האישה המכונה "אמא טליבאן" מבית שמש לאחר שהורשעה בתקיפה ובהתעללות קשה, בשמונה מתוך 12 ילדיה במשך שנים ארוכות. בנוסף גזר בית המשפט על האישה 6 חודשי מאסר על תנאי. על בעלה של האם נגזרו 6 חודשי מאסר בפועל, ו-6 חודשים על תנאי.

השופטת נאוה בן אור ציינה בגזר הדין כי אין מחלוקת שנאשמת סובלת מהפרעת אישיות קשה. "לפי קביעתי בהכרעת הדין ההפרעה עולה כדי מחלת נפש, ואין בה כדי לשחררה מאחריות למעשיה", הדגישה. "אכן יש לגמול לרשע רע כרשעתו".

בנוגע לאב ציינה השופטת: "קשייה של הנאשמת ואישיותה, הטילו על הנאשם אחריות רבה יותר לנקוט עמדה תקיםה ולמנוע את מעשי ההתעללות", אמרה. "תחת זאת, הוא בחר להימנע מעימות עם הנאשמת והפקיר את ילדיהם לנחת זרועה".

"הנאשם היה שותף להתעללות שנמשכה שנים רבות, ממנה סבלו הילדים כולם, ובכללם ד'", הוסיפה השופטת. "אכן, עיקר פשעו של הנאשם בהבלגה ובהשלמה עם המעשים, אולם התנהגותו גרמה לילדים להבין כי אין מי שיושיעם. הנאשם העדיף להימנע מעימות עם אשתו על פני ההגנה על ילדיו".

התעלמה מגילוי העריות במשפחתה

לאחר הקראת גזר הדין, נראה ששני הצדדים במשפט יצאו מרוצים יחסית מהעונש שניתן. עו"ד דן בהט, מפרקליטות מחוז ירושלים אמר: "אנחנו מסופקים מעונש המאסר שהוטל על האב, שמוכיח שיש אחריות גם להורה פסיבי במקרים שכאלה. בית המשפט קיבל את עמדתנו בעניין".

סניגורו של האב, יאיר נהוראי ציין כי, "לאב היו חששות מרובים, פן ייכנס למאסר לתקופה ארוכה והוא חש סיפוק יחסי מכך שמדובר אך ורק בחצי שנת מאסר, וכי הוא יוכל כעת לחזור לטפל ולשקם את משפחתו".

בית המשפט הרשיע בחודש יולי את האם מבית שמש ובעלה, שנגדם עומדים 25 אישומים שונים. האם הורשעה בתקיפה והתעללות בנסיבות מחמירות והאב הורשע בהתעללות, ועל כך שלא דיווח על מעשי אשתו.

ילדיה של האם, ביקשו בעבר מבית המשפט לא להעניש את אמם והם חוזרים ומגינים על מעשיה. במהלך הדיונים שנערכו בעניינה של האם בבית המשפט נראו ילדיה מחבקים ומנשקים אותה, על אף המעשים הקשים שביצעה בהם.

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים מתחו לאורך משפטה של הנאשמת, ביקורת קשה על כל אלה שהכירו את מצוקת המשפחה ולא עשו דבר. "עברו למעלה מ-25 שנים  ובמשך כל השנים הארוכות הללו לא חדרה ענותם של הילדים את הקירות שהלכו וגבהו סביבם", כתבה השופטת נאוה בן-אור, שהרשיעה את בני הזוג.

על פי כתב האישום נגדם, שהוגש לפני כחצי שנה, הזניחה האם את ילדיה הקטנים, גזזה את שיערם, הכתה אותם נמרצות באמצעות חגורה, מקל, כבל חשמל ומערוך, ואף התעלמה מגילויי העריות בין האחים.

את חלקם נהגה להעיר בבוקר בשפיכת מים על עליהם ועל פי עדויות נוספות היא נהגה גם לגזור את שערם של ילדיה. בעלה מואשם כי היה מעורב במעשים וכי לא מנע את ההתעללות הפיזית והנפשית הקשה שהופעלה על הקטינים שחיו בבית.

"היו לה רק כוונות טובות"

חלק מהילדים העידו בבית המשפט נגד אמם וסיפרו על מסכת ההתעללויות הקשה שעברו, אולם אחרים שכבר העידו נגדה, פנו לתובע וביקשו שלא ידרוש להטיל עליה מאסר בפועל בשל הפחד מהנזק שייגרם להם בעדה החרדית.

בתה הבכורה אף חזרה בה מעדותה ואמרה כי השוטרים גבו אותה באיומים. "אמא שלי היא אישה צדיקה", הסבירה, "היא רק קצת שונה בלבוש שלה". לדברי ילדיה הם אכן מעוניינים שהיא תטופל אך לא בבית הסוהר. עוד מוסיפים ילדיה כי אימם "לא התכוונה" לפגוע בהם וכוונותיה היו רק טובות.

כתבות נוספות בנושא:

"אמא טליבאן" הורשעה בהתעללות ותקיפת ילדיה"

הילדים יוצאים להגנת אמא טליבאן