התעללו - ותיעדו: זה קרה במחסום "אל-ג'יב", סמוך לגבעת זאב שמצפון לירושלים. שוטרי מג"ב הכניסו לתוך ג'יפ גבר פלסטיני, ככל הנראה לוקה בשכלו, שכל חטאו הסתכם בכך שלא הייתה לו תעודת זהות וכי לא זכר את מספרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה מספר תעודת הזהות?", שאלו הלוחמים את הפלסטיני שהוכנס לג'יפ סגור, כשבמשך כל הזמן הזה כלב גדול יושב לצדו. "הוא ינשך אותך, תענה!", קראו לעברו בתקיפות. "אל תבכה כמו שרמוטה ותענה, אם אתה לא רוצה ללכת לכלא", סיננו לעבר הפלסטיני, שהמשיך לטעון ששכח את תעודת הזהות בבית ושהוא לא זוכר את מספרה.

זה קרה לפני 4 שנים. אחד השוטרים הנאשמים צילם את כל מה שקרה בג'יפ בטלפון הסלולרי שלו. הצילומים דלפו לרשת האינטרנט, ולאחר מכן ארבעת השוטרים נעצרו וזומנו לחקירה במחלקה לחקירת שוטרים. חוקרי מח"ש האשימו אותם בהתעללות בחסר ישע ובאיומים.

"אני לא רואה כאן שום אירוע של ביזוי או השפלה. נכון שקרה אירוע ונעשו דברים שלא היו צריכים להיעשות מבחינת החוק, אבל זו לא התעללות", הדגיש עו"ד משה אורן, פרקליטו של אחד הנאשמים.

התנהגות בלתי ראויה או התעללות?

הדיון היום בבית המשפט הוקדש כולו לסוגיה האם מדובר במעשה התעללות. במח"ש משוכנעים שכן עקב התנאים בהם נערך אותו "תשאול": הג'יפ הסגור, הכלב, המים ובעיקר - הצעקות של הפלסטיני. ארבעת עורכי הדין של הנאשמים כופרים בהאשמות מכל וכל. "מרשי לא התכוון למעשה, שהוא אמנם שגוי, אבל אין בו יסוד של רצון לגרום לאחר פחד ומורא", טען עו"ד עודד סבוראי, פרקליטו של אחד הנאשמים האחרים.

"התנהגות שאינה הולמת את הארגון", מג"ב (צילום: חדשות 2)
"התנהגות שאינה הולמת את הארגון", מג"ב | צילום: חדשות 2

בסופו של דבר, הפלסטיני נשלח לביתו וחוקרי מח"ש לא הצליחו לאתר אותו. לאחר המקרה, ארבעת הנאשמים השתחררו מהשירות וחשבו שהכל מאחוריהם, אלא שמהמשפט הזה ייזכר בעיקר דבר אחד - הבכי של הפלסטיני שנראה חסר ישע. ממשמר הגבול נמסר בתגובה: "מבלי להתייחס לתוכן הראיות בתיק, משמר הגבול מוקיע כל התנהגות שאינה תואמת את רוח הארגון והערכים שעליהם החיל אמון".