"אמא טאליבן", האם שהורשעה בהתעללות בשמונה מ-12 ילדיה במשך 25 שנה, תישאר בכלא ותמשיך לרצות את ארבע שנות המאסר שנגזרו עליה.

בית המשפט העליון לא קיבל את ערעורה של האם על העונש שגזר עליה בית המשפט המחוזי בירושלים. בנוסף, גם ערעורה של הפרקליטות, שביקשה להחמיר בעונש שנגזר על האם - נדחה.

הורשעה בתקיפה והתעללות קשה בילדיה

ב-19 ביוני 2009 בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את מי שזכתה לכינוי "אמא טאליבן" ובעלה. האם הורשעה בתקיפה והתעללות בנסיבות מחמירות. האב הורשע בהתעללות ועל כך שלא דיווח על מעשי אשתו. השניים, תושבי בית שמש, מואשמים כי התעללו במשך שנים ארוכות בשמונה מ-12 ילדיהם וגרמו להם ייסורים קשים.

האב נראה מופתע לנוכח הכרעת הדין. הילדים, שכבר ביקשו בעבר מבית המשפט שלא להעניש את אמם, חיבקו ונישקו אותה בדיון.

בבית המשפט מתחה השופטת נאוה בן-אור ביקורת קשה על כל אלה שהכירו את מצוקת המשפחה ולא עשו דבר. "למעלה מ-25 שנים, 12 ילדים ובמשך כל השנים הארוכות הללו לא חדרה ענותם של הילדים את הקירות שהלכו וגבהו סביבם", כתבה השופטת בהחלטתה.

"לא הרב אליו פנה א' ושיווע לעזרה, לא השכנים ששמעו וראו ולא רצו להתערב עד שהוגדשה הסאה וכבר היה מאוחר מאוד, מאוחר מידי. לא ועד הרבנים בבני ברק, לא בתי הספר ומוסדות החינוך האחרים , לא שירותי הרווחה. משפחה שלמה, 12 ילדים , יכולה היתה להיעלם מכל רשת ביטחון חברתית: הקהילה, מוסדות החינוך שירותי הרווחה ואין מושיע".

השופטת הדגישה כי האחריות הישירה למעשים החמורים מוטלת על ההורים שפשעו בילדים. "אין הם רשאים לחלוק בה עם אחרים", הדגישה. "אך האמנם יכולו כל האחרים לומר: "ידינו לא שפכו את הדם הזה?".

האם הורשעה ביותר מ-25 סעיפי אישום

"בית המשפט לא היה צריך לפעול כפי שפעל", אמר לאחר הדיון עו"ד זרי חזן, פרקליטם של הילדים. "המקרה היה צריך להיפתר ברמה הטיפולית וברמה החברתית, ולא ברמה המשפטית". בפרקליטות ירושלים ציינו בסיפוק כי בית המשפט קיבל את עמדתם והרשיע את האם בכ-25 אישומים שונים בהם היא הואשמה.

על פי כתב האישום, הזניחה האם את ילדיה הקטנים, גזזה את שיערם, הכתה אותם נמרצות באמצעות חגורה, מקל, כבל חשמל ומערוך, ואף התעלמה מגילויי העריות בין האחים. את חלקם נהגה להעיר בבוקר בשפיכת מים על עליהם. היא אף נהגה לגזור את שערם של ילדיה. בעלה מואשם כי היה מעורב במעשים וכי לא מנע את ההתעללות הפיזית והנפשית הקשה.

חלק מהילדים העידו בבית המשפט נגד אמם וסיפרו על מסכת ההתעללויות הקשה שעברו, אולם אחרים שכבר העידו נגדה, פנו לתובע וביקשו שלא ידרוש להטיל עליה מאסר בפועל בשל הפחד מהנזק שייגרם להם בעדה החרדית. בתה הבכורה אף חזרה בה מעדותה ואמרה כי השוטרים גבו אותה באיומים. "אמא שלי היא אישה צדיקה", הסבירה, "היא רק קצת שונה בלבוש שלה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתבות נוספות בנושא:

הילדים יוצאים להגנת אמא טאליבן

הסדר טיעון: מ.הפליליה את אליאור חן

חרדים בלונדון ערכו מסיבת "פידיון שבויים" לאליאור חן

הערכה: אליאור חן יוסגר לישראל