בבית משפט השלום בירושלים נפתח הבוקר שלב העדויות במשפטו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן - המשפט שיקבע את עתידו הפוליטי. ליברמן מואשם במרמה ובהפרת אמונים בכך שבמהלך כהונתו דאג לקדם את מינויו של זאב בן אריה לשגריר, לאחר שהאחרון הדליף לו פרטים על חיקור דין. במהלך המשפט, בן אריה טען על דוכן העדים כי אינו זוכר פרטים משיחותיו עם ליברמן - הפרקליטות ביקשה להכריז עליו כעד עוין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בן אריה טען בעדותו כי "לא זכור לי שביקשתי עזרה ממר ליברמן, מגורם פוליטי או ממישהו ממשרד החוץ. ההיכרות שלנו הייתה שטחית בלבד. עלינו ארצה בערך באותה תקופה". השגריר לשעבר הוסיף: "לא דיברתי עם ליברמן על מינוי שלי לשגריר. דיברתי איתו על פתיחת השגרירות בבלארוס מחדש, אבל אלה נושאים טכניים".

במהלך עדותו, הבהיר בן אריה מספר פעמים שאינו זוכר את פרטי השיחות. נציג הפרקליטות ביקש ממנו שירענן את זכרונו, אך בן אריה התעקש שאינו זוכר. בעקבות טענותיו אלו של בן אריה ביקשה הפרקליטות להכריז עליו כעד עוין.

לפני עלייתו אל דוכן העדים, אמר השגריר לשעבר בן-אריה: "זה לא יום קשה בשבילי. הגעתי לכאן כדי לומר את האמת". עוד מעיד היום במשפט מי שהיה מבקר הפנים של משרד החוץ, ויקטור הראל.

האישום תוקן

הדיון הבוקר נפתח בסקירה של נציגי הפרקליטות אודות הפרשה. מפרטי כתב האישום עולה כי ליברמן פעל לקידום מינויו של זאב בן אריה לתפקיד שגריר ישראל בלטביה, וכן הבהיר לסגנו דני אילון כי יש לעשות זאת. עוד עולה מכתב האישום כי אילון יהיה אחד מעדי התביעה המרכזיים בתיק.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פרסם לפני מספר חודשים את הנוסח המתוקן של כתב האישום על בסיס עדותו של אילון. "הנאשם (ליברמן), המופקד על שירות החוץ של מדינת ישראל והנושא בתוקף כך גם באחריות למינוי שגריריה בעולם, פעל לקידום בחירתו של זאב בן-אריה על-ידי ועדת המינויים", תיארו אנשי המחלקה הכלכלית בפרקליטות את תמצית הדברים.

"הוא נמנע מלהביא לידיעת חברי ועדת המינויים, ובהם סגנו, דני אילון, את פרשת מסירת המידע הסודי", הוסיפו. "כתוצאה ממחדל זה של הנאשם, לא נמצא בפני ועדת המינויים מידע חיוני שלפיו בן-אריה, בכהונתו הקודמת כשגריר, נכשל בחשיפת תכני הבקשה לעזרה משפטית, פעל לשיבושה והפר בכך, באורח חמור, את האמון שניתן בו".