לראשונה מאז שהסגיר את עצמו למשטרה לאחר שדרס למוות את שניאור חשין ז"ל, מביע טל מור צער על המעשה שביצע. מור מסביר כי הוא מבקש סליחה, אך עדיין טוען כי ייתכן שהיה רכב אחר בזירת התאונה.

דורסו של חשין ז"ל אמר היום לחדשות 2 לאחר הדיון בעניינו: "אני מבקש סליחה. קשה לי להסתכל על אשת המנוח ולחשוב שאני קשור בסבל הנורא שהיא עוברת. ואני יודע שסליחה ממני לא תעזור. אבל למרות זאת אני מבקש סליחה".

"לו הייתי רואה אדם בכביש, הייתי עוזר ומשיט לו עזרה. תמיד שהיה אדם בצרה לידי, גם אן לא בהקשר של התאונה, הייתי מושיט לו יד ועוזר. הייתי חייב לעצור בכל מקרה ולבדוק מה קרה. על זה אני מצטער ואצטער כל החיים. אבל לא ראיתי בן אדם", הוסיף מור.

הוא ציין: "אני מקווה לקבל עונש שווה לכל אדם בישראל. זה הדבר הכי חשוב - המסר שלי לכל צעיר לכל בן נוער. התאונה הזאת האירה לי את זה, את הכוח שיש לכלי רכב ככלי הרג. ישנם הרבה חברה צעירים שלא מודעים לאחריות הנוראית הזאת שיש לה ם בידם אחריות כבדה".

"כל דבר, כל שבריר קטן של שנייה יכול לגרום להם אסון ולעוד הרבה משפחות", הסביר מור. "אני לא רוצה שזה יקרה עוד, ואני רוצה לנסות שהמסר שלי ומה שאני עברתי יציל חיי אדם. בעזרת השם. בהזדמנות זאת אני רוצה לאחל לכל עם ישראל שנה טובה, שנה של ערבות הדדית וחיבור בין בני אדם והשפעה לטובה".

לאחר מכן התייחס לסברה לפיה לא הוא אחראי למותו של חשין ז"ל: "אני עצמי לא יכול להסביר, אבל ישנם פרופסורים לפיזיקה, חוקרים ובוחנים שבדקו את התאונה ומעלים דברים שונים בהחלט. אחת מהטענות היא על רכב אחר שהיה בזירה. ישנם הרבה מאוד דעות וחקירות בעניין. כל מי שמעוניין לדעת בדיוק מה שקרה יחקור את הממצאים לעומק". 

אלמנתו של חשין: "ממאנים להאמין"

מוקדם יותר היום, נפתח בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה שלב הטיעונים לעונש במשפטו של מור, שהורשע בדריסתו למוות והפקרתו של שניאור חשין ז"ל. במהלך הדיון ביקש מור מהשופטים שיקלו בעונשו: "אבא שלי עבר ניתוח לב פתוח, ואני לא יכול לסייע לו מאחורי סורג ובריח". דנית, אלמנתו של שניאור, פרצה בבכי על דוכן העדים: "נותרנו פצועים וחבולים, ממאנים להאמין".

בדבריה על דוכן העדים סיפרה דנית על הכאב שנותר לאחר מותו של בעלה: "שניאור היה אדם יחיד ומיוחד, איש ספר עם מוסר עבודה גבוה. שניאור היה תאב חיים, ספורטאי בלב ובנשמה ומעל הכל איש אוהב. הושיט עזרה לחבר בצרה. הוא היה עצמאי ודומיננטי, עמוד השדרה של המשפחה כולה".

דנית חשין, היום.
דנית חשין, היום. "שמור עלינו" | צילום: חדשות 2

"365 ימים שאבא לא כאן, אמר לי איתמר, ונדהמתי שכבר עברו 365 ימים", מספרת דנית בכאב. "זאת היתה שנה שמורכבת מחוסר אונים, חוסר ודאות. שנה שבה חגגתי יומולדת 40 ו-15 שנות נישואין לבד".

אלמנתו של שניאור המשיכה ואמרה: "השבועות חלפו עברו, ושאלו אותי 'איך את מתמודדת?'. אבל האמת היא בניצחונות הקטנים יום יום. אני יודעת שעבור הילדים אני צריכה להמשיך. בחרנו להמשיך בדרכך". 

דנית הוסיפה בעצב: "איתמר ביקש רשות מאלוהים שתרד לשמור עליו בלילה במיטה, ואני מבקשת שתעשה זאת הסדר של קבע. משהו מאיתנו מת איתך ביום ההוא. אתה תמיד תהיה אבאל'ה שלנו, אהבת חיי. נמשיך לספר על אבא שאהב אותנו. שמור עלינו שניאור, ותבוא לבקר - אפילו אם זה רק בחלום".

קרוב משפחה: "את טל לא ראיתי שותה וודקה אף פעם"

אליהו יצחקי, קרוב משפחתו של טל מור, עלה גם הוא לדוכן והגן על הדורס: "אני מכיר את טל מהיום שנולד. בכל הפגישות ראיתי ילד חמודות, מוזיקאי שאוהב לעזור לזולת, פעיל באירועים למען איכות הסביבה. את טל לא ראיתי שותה וודקה אף פעם. לכל היותר ראיתי אותו לוגם כוסית יין".

בהמשך נשא דברים התובע במשפט. "מראה על חוסר נורמטיביות ובריחה מן המקום, כאשר מדובר בהתחמקות מאימת הדין והעונש". לדבריו, פסיקת השופטים בעניינו מדברת על "פצצה מתקתקת, על רימון ללא נצרה. העניין משול לפי דעתי לאדם שיורה בנשק לעבר ההמון".

התובע סיכם ואמר: "בית המשפט קובע שהנאשם יותר בוכה על מר גורלו, מאשר על המשפחה שנפגעה". לדבריו, בכל העבירות צריכים לדעת שיש על כך מחיר. "אין דין אדם שניהל משפט הוכחות כדין מי שהודה והביע חרטה", סיכם התובע.

התביעה נגד קבוצת הפייסבוק של טל מור

התובע במשפט התייחס במהלך דבריו לחשיפתה אמש של קבוצת הפייסבוק ששמה "תאונת הדרכים של חשין - כיצד המשטרה תפרה תיק לטל מור", אותה מנהל מור עצמו. "הוטלו שם גבבות של רפש", תקף התובע. בתגובה אמרה סניגוריתו של מור, עו"ד אולמן: "אין לנו מושג מי כתב את הדברים".

בדף הפייסבוק המדובר לוקח הדורס חלק פעיל, וקורא לחבריו לכתוב לו מכתבי המלצה על ההיכרות עימו או סיפורים אישיים בו "השפיע עליהם לחיוב".

עמוד התמיכה בטל מור
עמוד התמיכה בטל מור | צילום: חדשות 2

יותר מ-2,000 גולשים חברים בקבוצה השנויה במחלוקת, בה פונה מור אל חבריו ומבקש עזרה במהלך המשפט המתנהל נגדו. "כפי שחלקכם שמעתם ב-4.10 יישמעו בבית המשפט הטיעונים לעונש על התאונה הנוראה שאירעה", כותב מור. "כהכנה לכך אני ועו"ד תמי אולמן מבקשים ממכם במהירות האפשרית לשלוח אלי מכתב המלצה גורף עליי, על אופיי על היכולות שלי, על אחראיותי בנושאים שונים ( גם בנהיגה ) , ועל מקרים שקרו לנו בהם עזרתי לכם והועלתי לכם בחייכם".

לאחר מכן מציין מור: "חברים , אני יודע שזוהיא תקופת חגים ומה שאני מבקש זה לא פשוט אבל דעו לכם שמילה אחת, משפט אחד, רעיון אחד, יכול להסיט במעט את כף המאזניים לטובת הצדק. לאלה שכבר כתבו מכתב אני פשוט מתרגש עד דמעות מקריאת כל מילה ומי ייתן ומילים אלו ישפיעו גם על הנוגעים בדבר".

בקבוצה האינטרנטית מוצאים לנכון חבריו ותומכיו של מור לתקוף את המשטרה ובית המשפט על כך "שתפרו לו תיק". אחת החברות בקבוצה מפרסמת: "הדבר היחיד שנתפר בתפרים גסים הוא התיק שתפרה משטרת ישראל לטל מור. פשוט עצוב ומבזה שבמדינת ישראל תשע"ב אדם חף מפשע הולך לכלא".

גולש נוסף המזדהה כפיזיקאי שהתבקש לבדוק את ממצאי החקירה, טוען: "החומר הרב שחשף כיצד משטרת ישראל תפרה את התיק השאיר אותי בתדהמה. כל מי שנחשף להקף הרחב של תפירת התיק צריך לשאול את עצמו כמה חפים מפשע יושבים בכלא על לא עוול בכפם? כמה משפחות נהרסו? כמה ילדים הפסידו את האבא הנקבר לשנים רבות בכלא?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק