השופטת: "גזענות לשמה" (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
השופטת: "גזענות לשמה" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

27 חודשי מאסר נגזרו על אלעד גדבאן תושב שכונת התקווה, שטען כי פעל בהשפעת "דברי ההסתה" של חברי הכנסת אלי ישי ומירי רגב, והשליך בקבוקי תעברה על בית של אזרחים זרים בדרום תל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גדבאן, בן 26, נשוי ואב לילד, הורשע בנסיון הצתה מתוך מניע של גזענות, לאחר שהודה בהאשמות במסגרת עסקת טיעון. תושב שכונת התקווה, לכאורה ביחד עם קטין שמשפטו מתנהל בימים אלה, השליכו בקבוקי תבערה לעבר בית בו גרו זרים בחודש מאי 2012.

על פי הודאתו של גדבאן, הוא והקטין זעמו על כך שזרים מתגוררים בשכונתם. בנוסף התרעמו על  עליית מחירי הדיור - בעקבות הגעתם של זרים לשכונה. ביממה שקדמה לאירוע נערכה הפגנה המונית שקראה לגירוש הזרים, ולשניים נודע כי תושבת השכונה התלוננה כי הוטרדה מינית על ידי אזרח זר. 

סניגורו של גדבאן ציין כי בחודשים שקדמו למעשה, מאי ויוני 2012, השמיעו שר הפנים אלי ישי וחברת הכנסת מירי רגב אמירות מתלהמות כלפי השוהים הזרים, וכינו אותם "סרטן", "מביאי מחלות" ואמרו כי גרמו לדרום תל אביב "להיות פח זבל". "אי אפשר לנתק את המעשה שעשה הנאשם מאווירת ההסתה שררה אותה עת", הוסיף הסניגור.

לאחר ההפגנה המתסיסה, השניים שתו אלכוהול והחליטו לנסות לפגוע בזרים. השניים נסעו על הקטנוע ללא רשיון, קנו דלק והכינו בקבוקי תבערה, ולאחר מכן הציתו אותם והשליכו לעבר הבניין כדי לפגוע בדיירים. למרבה המזל הבקבוקים לא התנפצו, אך גרמו נזק.

גדבאן: התנצל על מעשיו

גדבאן התנצל על מעשיו והבהיר כי אינו גזען, אך היה שיכור ופעל בלהט הרגע, לאחר ההפגנה ולאחר ששמע על התקיפה המינית של תושבת השכונה. כמו כן הדגיש סניגורו של גדבאן כי מדובר ב"אירוע חד פעמי, והנאשם לא המשיך לבצע מעשים דומים".

השופטת יהודית אמסטרדם קבעה כי המעשים בוצעו מתוך "גזענות לשמה", ולאחר ש"אמירות מסיתות של פרנסי הציבור הביאו את הנאשם וחברו לפעול באלימות" - ובכך רמזה השופטת לדבריהם של ישי ורגב. "להתלהמות ולהשמעת דברי הסתה יש השפעה על ציבור השומעים, ויש בה כדי להביא להתפרצות יצרים אצל קיצוניים" הדגישה השופטת.

לגדבאן עבר פלילי של עבירות רכוש, אלימות וסמים, עליהן ריצה עונש מאסר על תנאי ונפסקו לו עונשים על תנאי, שהופעלו בהסדר הטיעון הנוכחי. המדינה ביקשה להטיל על גדבאן עונש של 30-60 חודשים, בשל חומרת המעשה, המניע הגזעני ועברו הפלילי, אך לבסוף החליט בית המשפט כי ירצה 27 חודשי מאסר, רשיונו יישלל לשנתיים וייגזר עליו מאסר על תנאי.

הנאשם הורשע במסגרת הסדר הטיעון במספר עבירות - קשירת קשר לביצוע הצתה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, שימוש ברכב ללא רשות, ייצור נשק שלא כדין, נשיאת נשק שלא כדין וניסיון הצתה בנסיבות מחמירות. כמו כן נהג גדבאן בזמן פסילה וללא רשיון נהיגה וביטוח.