רומן זדורוב
"עדויות מביכות", זדורוב | צילום: חדשות 2

שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת דחו הבוקר (ב') את הראיות החדשות שהציגו פרקליטיו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה ז"ל לפני כשבע שנים בקצרין. השופטים החליטו להותיר את הכרעת הדין המקורית על כנה ופסקו כי עדויותיהם של המומחים שהציגה ההגנה היו "לקויות ומביכות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרכב בית המשפט שהרשיע את זדורוב ברצח בחן בשנה האחרונה שתי ראיות חדשות בתיק שהציגו סנגוריו. זאת, לאחר שבצעד נדיר הורה בית המשפט העליון לדון בראיות מחדש בהחלטה שמסר במרס האחרון, ולשקול מחדש את משמעותן. היום קבעו השופטים כי העדויות היו במקרה הטוב מביכות, ופגעו בהתנהלות המשפט.

בהכרעת הדין, המשתרעת על פני יותר מ-70 עמודים, התייחסו תחילה השופטים לחוות הדעת של ד"ר מאיה פורמן, רופאה משפטית שטענה כי יש סימנים לכך שהרצח בוצע באמצעות סכין משוננת - זאת בניגוד להודאתו של רומן זדורוב, שלפיה ביצע את הרצח באמצעות סכין יפנית. "תשובותיה של ד"ר פורמן מוטלות בספק, עדותה מביכה ופוגעת באמינותה המקצועית", פסקו היום השופטים. "אנו דוחים את הטענה ומזכירים שכלי הרצח לא נתפס מעולם".

תאיר ראדה ז
נרצחה בתא השירותים בבית הספר. ראדה ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

"הודאתו של זדורוב - ראייה עוצמתית"

אשר לעדותו של המומחה האמריקני לטביעות נעליים, שטען כי לא ניתן לזהות את טביעות נעליו של זדורוב על מכנסייה של ראדה, הדגישו השופטים כי הם אינם מקבלים את קביעותיו וכי "נראה ששיקול דעתו נעלם במטוס בארצות הברית", כך כלשונם.

השופטים התייחסו להודאתו של זדורוב, שקשר את עצמו לרצח זמן קצר לאחר שנעצר. "זוהי ראייה עוצמתית ומפורטת", קבעו היום פעם נוספת. "אנחנו מייחסים להודאתו בפני המדובב משקל סגולי, המסקנה המתחייבת היא שמדובר בהודאת אמת".

האם הפרקליטות תדרוש משפט חוזר?
המפגינים בבית המשפט, היום | צילום: אלון שני, חדשות 2

אמה של תאיר: הרוצח האמיתי עדיין חופשי

אילנה ראדה, אמה של תאיר ז"ל, שהביעה לאורך המשפט גם היא ספק במעורבותו של זדורוב במעשה, הבהירה כי לדעתה הרוצח עדיין מסתובב חופשי. "יש הרבה שאלות שלא נשאלו בבית המשפט, יש דברים רבים שלא הובאו ועל כך הספק הכי גדול שלי", אמרה. "אחיה עד סוף ימי כדי לדעת מי רצח אותה. איבדתי את האמון במערכות האכיפה, רק אנחנו נשמר על ילדינו".

התובעת במשפט, עו"ד שילה ענבר, הביעה שביעות רצון מהחלטת בית המשפט וטענה כי לכל אורך הדרך ידעה שאין דבר בראיות החדשות. "בית המשפט קיבל את עמדתנו, אנו מתבססים על טענות משפטיות, לא הגיגים ולא פנטזיות", אמרה.

שמואל ראדה בבית המשפט
שמואל ראדה בבית המשפט | צילום: אלון שני, חדשות 2

סנגוריו של זדורוב לעומת זאת, הבטיחו להמשיך במאבקם. "נמשיך עם הערעור לבית המשפט העליון", אמרו לאחר הכרעת בית המשפט. "הקרב הזה אינו האחרון במערכה על זיכויו של רומן זדורוב".

אל בית המשפט הגיעו הבוקר נציגים של קבוצת פייסבוק המונה כ-18 אלף גולשים, התומכים בזדורוב. הם לבשו חולצות שעליהן נכתב "רומן נמק בכלא כבר שש שנים וחצי - בני נוער רוצחים". גם רעייתו של זדורוב, אולגה הגיעה לתמוך בבעלה, אך הביעה צער לאחר ההחלטה. "חבל שהרכב השופטים לא התייחסו לדברים קיימים, הם לא מאמינים לרומן", אמרה.