מקורביו של משה קצב מאוכזבים מהחלטת היועץ המשפטי מזוז ופרקליט המדינה לדור להעמיד לדין את הנשיא לשעבר. מאוכזבים, אבל לא מופתעים. לדבריהם, מדובר בהחלטה שנעשתה כבר מזמן - ומזוז "עשה הכל כדי להוציא אותה לפועל".

"זאת החלטה מאוד מאוד מצערת אבל מאוד לא מפתיעה", אמר בתגובה לאישום החמור של קצב אמנון שומרון, יועץ התקשורת של המשפחה. "נוצרה משוואה שבה או ראשו של קצב, או ראשו של מזוז".

לדברי שומרון, חומר החקירה נגד קצב הוא קלוש. "הפרקליטים שטיפלו בתיק ידעו וטענו שאין בחומר מספיק כדי להרשיע את משה קצב", אמר. "מוטיבציית היתר של מזוז נובעת מכך שהקדים והשתלח בקצב הרבה לפני שחומר החקירה הובא לידיעתו".

לשומרון טענות רבות נגד הפרקליטות. "אני חושב ומזוז גם יודע שחומר החקירה הוא קלוש וצורת העבודה הזאת, המודל הייחודי והתקדימי הזה שנעשה פה, מיוחד רק לנושא קצב", אמר. לדעתו, דעת הקהל היא הסיבה היחידה שבגינה התקבלה ההחלטה הזאת היום. "אלמלא הלינץ' הציבורי הרחב שנעשה למשה קצב, התיק הזה היה נזרק מזמן. יש פה מלחמת יוקרה".

עורכי הדין: יוכיח את חפותו

"החלטת היועץ המשפטי לא הפתיעה אף אדם בישראל", אמרו בצוות עורכי הדין של קצב על ההחלטה, בהודעה רשמית שפרסמו. "משה קצב הביא בחשבון כי זו תהיה התוצאה כאשר הוביל לביטול עסקת הטיעון, והוא שמח על האפשרות להוכיח את חפותו בבית המשפט".

בצוות קצב מוסיפים כי "לראשונה בישראל ובהחלטה חסרת תקדים החליט היועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין אדם כשהוא אינו בטוח באשמתו וחומר הראיות אינו מצדיק זאת. היועץ המשפטי לממשלה התחמק מהכרעה אמיצה ונכנע ללינץ' הציבורי". 

אחד מעורכי דינו של קצב, עו"ד אברהם לביא אמר לחדשות 2 כי "משה קצב הביא בחשבון את התוצאה הזאת. הוא שמח שתהיה לו אפשרות להוכיח את חפותו בבית המשפט. בוודאי שזה לא קל, אבל הדרך עוד ארוכה ובמהלכה אנחנו נעשה את הכל כדי להילחם על חפותו".

גם עו"ד לביא משתמש בביטוי "לינץ'" כשהוא מסביר את ההחלטה. "לצערי יש לי חשש שהיועץ המשפטי והפרקליטות נכנעו ללינץ' ציבורי אשר דחף אותם להחלטה הזאת החלטה שלא התקבלה לפי הראיות, לפי איכות הראיות זוהי החלטה רגשית".

עורך הדין שאולי מזוהה יותר מכולם עם קצב, עו"ד ציון אמיר אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "קשה לקבל את ההחלטה הזו, היא לא מתיישבת עם ההחלטות הקודמות של הפרקליטות שבדקה את התיקים האלה. לא מן הנמנע שהיועמ"ש היה כבול להצהרות המקדימות של השנתיים האחרונות בפרשה הזאת".