יולדת מתה מסיבוך נדיר (צילום: שי לוי, פלאש 90, חדשות)
יחס פסול כלפי נשים הרות. אילוסטרציה | צילום: שי לוי, פלאש 90, חדשות

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הורה לפצות את תושבת הדרום ב-52,000 שקלים לאחר שנקבע כי הופלתה על רקע היריונה. "היחס שקיבלה היה סטריאוטיפי ופסול כלפי נשים הרות", קבע בית הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך כשנה וחצי הועסקה העובדת כרכזת שירות לקוחות בחברת א.ס.י טכנולוגיות והנדסה בע"מ. לפני כארבע שנים, ביום בו הודיעה על היריונה, מנהלה זימן אותה לשיחה, בה טען כי כתוצאה מההיריון חשיבתה תואט והיא תסבול מתופעות לוואי "שלא יאפשרו לה לתפקד בצורה משביעת רצון בחברה".

על פי תלונתה של העובדת, במהלך התקופה שינתה החברה את יחסה כלפיה באופן ניכר: היקף העבודה שלה צומצם, נעשו ניסיונות לבודד אותה מחבריה והתנכלו לה בדרכים קטנוניות, כגון איסור על חניה בחניון החברה.

בית הדין קיבל את טענותיה וקבע כי היא תפוצה ב-52,000 שקלים בגין אפליה. על פי פסק הדין, לא מדובר בעובדת ההרה היחידה בחברה שהופלתה: "התמונה הכוללת שהוצגה בפנינו מעלה כי החברה לא 'התלהבה', בלשון המעטה, מכוונתן של עובדות להרות וללדת".

נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, עורכת הדין אינה סולטנוביץ'-דוד, שייצגה את העובדת בבית הדין, בירכה על פסק הדין, אך הבהירה: "המקרה מלמד שאפליית נשים על רקע הריון ואמהות עדיין קיימת בשוק העבודה הישראלי ועדיין בהיקפים מדאיגים".

עוד הוסיפה סולטנוביץ'-דוד כי "מעבר לעבירה על החוק, המעסיק הפסיד גם עובדת שללא ספק יכלה להמשיך ולתרום לחברה בעת הריונה ולאחריו, לא פחות מתרומתה לפניו".