שממית זוחלת ומההממת (צילום: רויטרס)
הבריח עשרות זוחלים | צילום: רויטרס

נחשי פיתון, צבי רדיאטה, שממיות נמר, צבי צוואר נחש ולטאת כוח - אלו הם רק חלק מעשרות בעלי החיים הזוחלים שהבריח תושב השרון מתאילנד לישראל בחבילות דואר. חיות הבר נתגלו בחבילות עקב בדיקה שגרתית שנערכה בחבילות.

בית משפט השלום בתל אביב גזר אתמול שלושה חודשי מאסר בפועל וארבעה חודשי מאסר על תנאי על תושב השרון הנאשם שייבא מתאילנד, בדואר חבילות, בעלי חיים זוחלים ממינים שונים, מבלי שהצהיר על כך לרשויות המכס ולמשרד החקלאות. החבילות היו ממוענות על שם נמענים שלא היתה להם ידיעה על כך ולא הסכימו לייבוא.

בין בעלי החיים שהסתיר הנאשם בחבילות הדואר היו גם חיות בר מוגנות: 21 נחשי פיתון עצים ירוק; 5 צבי רדיאטה;6 שממיות נמר; 7 צבי צוואר נחש; שתי שממיות מניפניות ענק;1 פיתון לבן שפה;1 לטאת כוח צהור; פוחלץ של ראש כריש.

בעלי החיים נמצאו, כאמור, בבדיקה שגרתית שערך פקיד המכס בדואר חבילות. בסניף הדואר הייתה פאניקה גדולה מאחר ומדובר בבעלי חיים זוחלים. בעלי החיים נמצאו מוחבאים בתוך כיסים נסתרים של בגדים. כתוצאה מהתנאים הקשים בהם נשלחו, חלק מבעלי החיים מתו.

סכנה בריאותית לציבור

כתב האישום הוגש בשיתוף פעולה בין שתי רשויות - רשות המסים (אגף מכס ומע"מ) ורשות הטבע והגנים. נציגת אגף המכס ברשות היסים, עו"ד ציפי משה, ציינה בדיון הטיעונים לעונש כי לנאשם לא היה היתר לייבא את בעלי החיים.

"מדובר בעבירות חמורות וקיימת סכנה בריאותית לציבור", אמרה עו"ד משה שביקשה למצות עם הנאשם את הדין. "אני רוצה לציין שלא מדובר בבעל חיים אחד, מדובר בכמות מסחרית".

עו"ד פנינה טל שמייצגת את רשות הטבע והגנים הוסיפה: "זוהי פרשה חמורה שהחלה להיות נוהג נפוץ במדינה. הנאשם שלח את חיות הבר בתנאים קשים, בחבילות, אשר הביאו את חיות הבר למצב מאוד קשה ולאחר מכן מרבית החיות שהגיעו לארץ מתו. הנאשם הגדיל לעשות והסווה את מעשיו באמצעות מכתבים שהכין וצירף לחבילות הדואר. את חיות הבר הכניס לכיסים נסתרים בבגדים ולכל חבילת דואר צורף מכתב כוזב.

נחש פיתון עצים, צבי צוואר נחש

סניגורו של הנאשם, עו"ד שלמה ערד, הדגיש כי הנאשם לא הביא את בעלי החיים לצרכים מסחריים, אלא כי הוא מאוד אוהב אותם. "הוא קנה וגידל את החיות מתוך אהבה אליהם", אמר הסנגור. "הוא גם הביע חרטה עמוקה כאשר נודע לו שכל החיות מתו".

הנאשם הורשע בין השאר בעבירות של סחר והחזקת חיות בר מוגנות. השופטת דניאלה שריזלי גזרה עליו שבעה חודשי מאסר, מהם שלושה חודשים לריצוי בפועל, והיתרה על תנאי, וכן קנס כספי של 5,000 שקל. הממונה על עבודת השירות יגיש חוות-דעת אם ניתן לאפשר נאשם לרצות עונש של מאסר בעבודות שירות.