צפו בסיפורים המעניינים של 26.5 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
אמיר רנד על רקע האיצטדיון, ארכיון | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק הבוקר כי יש לפצות את אמיר רנד, שנפצע קשה לפני שמונה שנים בהיותו בן 15, במהלך התפרעות באצטדיון הכדורגל קריית אליעזר בחיפה בסכום עתק של 12,181,450 שקל.

רנד, בן 23, צפה במשחק האליפות של קבוצת מכבי חיפה באצטדיון ונפגע קשה לאחר שקהל רב פרץ למגרש ודרס אותו. צופים רבים שהתפרעו במהלך המשחק ניסו לפרוץ את הגדרות ולהיכנס למגרש, רנד שהיה בקדמת הגדר נפל לקרקע, נפגע מרגליהם של המתפרעים - והפך לצמח, מאז השתפר מצבו, אבל הוא עדיין מאושפז במחלקת שיקום.

כתוצאה מהפגיעה הקשה שספג, הגיע רנד למצב של דום לב ואיבד את נשימתו. הוא פונה לבית החולים רמב"ם עם פגיעה מוחית קשה, ממנה הוא סובל עד היום. רנד מאושפז בבית החולים אלישע בעיר במצב 'וגטטיבי'. הוא דורש טיפול יומיומי ומצבו הוא בלתי הפיך.

הנתבעות במשפט הן החברה לאומנות ותרבות בספורט בע"מ, מדינת ישראל, עיריית חיפה, מכבי חיפה וחברות הביטוח. כעת יהיה עליהן לגייס את הסכום הכבד ולהעביר אותו לצעיר ולמשפחתו.

רנד: תלמיד מצטיין ומוכשר מאוד

במהלך המשפט, העידו מורותיו של רנד על הישגיו הגבוהים בלימודים ועל כישוריו החברתיים. רנד הצטיין בלימודי מתמטיקה וטכנולוגיה והוא בעל חשיבה מקורית ואהוד מבחינה חברתית. לאור הצטיינותו השתתף בפרויקט "מצויינות 2000". בהחלטת בית המשפט נלקחו בחשבון גם תחולת חייו של רנד וכושר השתכרותו העתידי.

לטענת התביעה, בניגוד לכל התחזיות הקודמות, ובזכות ההשקעה העצומה של בני משפחתו, חלה התקדמות תמידית במצבו, עקב בצד אגודל. רנד לפעמים יוצר קשר עין, ואף מחייך. אם הטיפול האינטנסיבי בו לא יימשך, קיים חשש שמצבו יתדרדר למצב ההתחלתי בו היה לאחר האירוע.

בית המשפט קבע כי רנד ייצטרך לקבל טיפול תמידי וקבוע במשך כל חייו. הוא זקוק לטיפול רצוף של מטפל ישראלי, טיפול תרופתי, אמצעי ניוד וכו'. בסופו של דבר קבע שופט בית המשפט המחוזי בחיפה יצחק כהן  כי בני משפחתו של רנד יפוצו בסכום של   12,181,45, ולאחר ניכוי סכומים ששולמו לו בעבר נותר לתשלום סך של 9,875,000 שקל.