פרשת מעטפות הכסף. משה טלנסקי (צילום: חדשות 2)
משה טלנסקי. ארכיון | צילום: חדשות 2

עורכי דינו של משה (מוריס) טלנסקי הודיעו בצהריים לפרקליטות המדינה כי טלנסקי ישוב לישראל כדי להשלים את עדותו בפרשת "מעטפות הכסף". במסגרת הפרשה נחשד ראש הממשלה אהוד אולמרט בקבלת כספים שלא כדין מטלנסקי עצמו.

"מר טלנסקי תמיד התכוון למלא את מחויבותו לבית המשפט הישראלי ולישראל", כתבו עורכי הדין האמריקנים של טלנסקי במכתב ששיגרו לצוות עורכי הדין הישראלים של איש העסקים היהודי. עורכי הדין ציינו כי טלנסקי נעדר מהחקירות האחרונות בשל חקירה שנפתחה נגדו בארה"ב.

הפרקליטים בארה"ב, כך עולה מהמכתב, חוששים שהממשל האמריקני ישתמש בעדויות של טלנסקי נגדו בהליך שנפתח נגדו בארה"ב. עורכי הדין האמריקניים טוענים שנציג הפרקליטות הישראלית הבהיר להם שישראל מחויבת לשתף פעולה בנושא עם ארה"ב.

מעטפות הכסף: אורי מסר ושולה זקן קיבלו כספים

"מר טלנסקי החליט לשוב לישראל למרות הסיכון הברור", מוסיף עו"ד בראדלי סיימון, "ולכן נבקש שוב שתעבירו את חששותינו לתובעים בישראל".

החקירה בנושא פרשת מעטפות הכסף החלה באפריל 2008. בפרקליטות חשדו כי כספים הועברו שלא כדין בין השנים 1993-2002 למקורביו של אולמרט, שולה זקן ועו"ד אורי מסר. אולמרט כינס כחודש לאחר מכן מסיבת עיתונאים בה הכחיש את כל המיוחס לו.

בשל החשש שטלנסקי יעזוב את ישראל עוד לפני השלמת החקירה ולא ישוב, החליטו בפרקליטות לגבות ממנו עדות מוקדמת.