האם החשודה בהרעבת בנה (צילום: יוסי זילברמן)
האם הנאשמת, היום בביהמ"ש | צילום: יוסי זילברמן

בבית המשפט המחוזי בירושלים מתנהל היום משפטה של האם הנאשמת בהרעבת בנה הקטן. עם התקדמות הפרשה והעדויות שנשמעות בעניין, נחשפת מסכת העינויים שעברה לכאורה על הילד הקטן, על לא עוול בכפו.

השופטים שמעו במהלך הדיון עדויות ממספר אחיות מבית החולים הדסה, אותן הקריאה נציגת הפרקליטות עו"ד מעיין אורן-רימון. "ברגע שהילד נמצא עם המשיבה (האם), הוא בוכה, צורח במשך שעות, לא מוכן להכניס דבר לפיו. ברגע שהילד נמצא עם אביו, או עם אחיות או עם מתנדבות, הוא רגוע, מחייך, משחק, אוכל בכוחות עצמו", אמרה.

האם עצמה זעקה במהלך הדיון: "זה עוד כלום מה שעברתי, עברתי דברים שאין אישה שעוברת, אני הייתי עשרה ימים ביסורים נוראיים, מה שעשו לי רק בגלל שאני אישה חרדית". היא המשיכה, "ראיתי הרבה פושעים בבית סוהר. יומיים וחצי לא קיבלתי אוכל כשר, לקחו אותי לחקירות קשות, אין עוד אישה שעברה חקירות כאלה".

"כשהייתי ב-8 בערב הרופאה לא הייתה במגרש הרוסים, הייתי עם אזיקים בידיים וברגליים ברוב החקירות נשארתי עם האזיקים, לא עוברים דברים כאלה אולי חוץ מבשואה ואולי האינקוויזיציה. אמרו לי 'אל תעשי לנו הצגות', כמעט התעלפתי. ישבתי שלוש שעות בעילפון, הגיעו סוהרים, הייתי בלי מזרון, אישה בהריון. ישנתי על בטון, שבעה ימים, לא נתנו לי להוציא את עדשות המגע שלי", הוסיפה בצעקות.

במהלך דברי האם הפרקליטה ניסתה להתערב ולהפריך את טענותיה, ובתגובה צעקה האם בחוזקה: "שקר, שקר".

"מתוחכמת, שיטתית ואכזרית"

עו"ד אורן-רימון הוסיפה, "בהתחלה הרופאים ייחסו את ההתנהגות הזו להפרעת התנהגות ממנה סובל הילד, עד שבדיעבד גילו את האמת המרה. כשאנחנו חושבים על התנאים כדי בהם לילדים האחרים לא יקרה מה שקרה לח', צריך לראות כמה ההתנהלות הייתה מתוחכמת, שיטתית ואכזרית".

נציגת הפרקליטות הדגישה כי גם אחיה של הנאשמת בהרעבת בנה העיד כי הוא העיר לאחותו על כך שהיא פוגעת בילד במהלך הטיפול בו.

"האם אכלה לו את המזון, כשהוא ביקש - לא נתנה"

הרב אברהם פרוייליך בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: יוסי זילברמן)
הרב פרויליך, אצלו שהתה האם, היום בביהמ"ש | צילום: יוסי זילברמן

אחת האחיות דיברה על מקרה ספציפי, בו לדבריה ראתה את האם מחזיקה מגש עם פירות, ואת בנה הקטן בוכה ומושיט ידיים כדי לאכול. "בסוף היא נתנה לו ביד אחת קליפה של אבטיח ובשנייה קליפה של מלון", אמרה.

הפרקליטה שהקריאה את הודעת האחות אמרה כי היא "ישר הגיעה לאם, הוציאה את הקליפות מהיד של הילד והסבירה שהדבר מסוכן לבריאותו ונתנה לו מלון. גם את הקליפות לבסוף הוא אכל בתאבון רב כי במשך זמן רב נמנע ממנו מזון".

אחות אחרת סיפרה על אירוע שבו הציצה מאחורי הווילון בחדר וראתה את האם אוכלת את המזון של ח'. לטענתה, כשח' ביקש ממנה מזון האם לא נתנה. האחות עשתה על כך רישום בזמן אמת. במקרה אחרת האם טענה כי לילדה יש חום אך האחות בדקה ולא כך היה הדבר.

פסיכיאטר מטעם הפרקליטות קבע: "תסמונת מינכהאוזן"

במקרה אחר הבחינה האחות כי האם החליפה שקיות ניקוז ריקות במלאות כדי ליצור מצג שווא, שבנה לא מעכל מזון.

בפרקליטות הצהירו בפני השופט כי בתום בדיקה פסיכיאטרית, לפי חוות דעתו של ד"ר בן יהודה, נקבע במפורש כי האם סובלת מתסמונת מינכהאוזן "באמצעות שליח", תסמונת הגורמת לה לפגוע ביקיריה.

עוד הוצגו ראיות לפיהן האם לא רק הרעיבה את ח' הקטן, אלא גם פגעה בו פיזית ממש. "היו עליו צביטות, קילופים בעור כתוצאה של שפשוף באמצעות בגד ובו כפתורי מתכת וזה מגובה בתיעוד של מצלמה נסתרת". רופא העור, לטענת הפרקליטות, הצהיר שהפצעים בעור של ח' הם תוצאה של חבלה, ולא של הפרעה או תופעה חיסונית.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

האם המרעיבה - סיקור מיוחד:

כתב האישום המלא נגד "האם המרעיבה"

האם המרעיבה מדברת: עשו עליו את כל הניסויים בעולם

המשטרה והפרקליטות: האם תואשם גם בפגיעה וחבלה

בלעדי: כך נראה הילד "המורעב" לפני 4 חודשים

"רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו"

בלעדי: דוח רפואי מעלה חשש שהילד הוכה

מיוחד: ביקור בבית בו שוהה האם המרעיבה

פשרה: האם תישלח למעצר בית 

הוארך ביומיים מעצרה של האם המרעיבה

מה זה בעצם תסמונת מינכהאוזן?