בשאר אסד, נשיא סוריה (צילום: רויטרס)
אסד. אולמרט רוצה להמשיך במו"מ עם סוריה | צילום: רויטרס

היועץ המשפטי לממשלה אמנם הכשיר אתמול את המו"מ עם סוריה שראש הממשלה מבקש לקדם בתקופת ממשלת המעבר בראשותו, אבל ייתכן ששופטי בג"ץ יעצרו אותו. ח"כ לימור לבנת (ליכוד) הגישה הבוקר עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה בדרישה למנוע ממנו להוציא לפועל את תוכניתו.

"ניהול המו"מ עם סוריה על ידי ממשלת מעבר יביא להשארת 'פיקדון' לממשלה הבאה, שזה דבר פסול לגמרי", מסבירה ח"כ לבנת את העתירה. לדבריה, כמו שאין לבצע מינוי שופטים בתקופת ממשלת מעבר, כך אין לנהל מו"מ מדיני.

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הודיע אתמול כי לא יתערב בהחלטתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט לחדש את המשא ומתן עם סוריה, למרות שעתה הוא מתפקד כראש ממשלת מעבר. את הדברים אמר מזוז בתגובה לפנייתה של ח"כ לבנת שביקשה לבחון את ההיבטים המשפטיים של חידוש המשא ומתן בתקופת ממשלת מעבר.

"איני רואה מקום להתערבותי", אמר מזוז והסביר את החלטתו בקביעה של בית המשפט העליון בינואר 2001 כי לא קיימת בחוק היסוד או בנוהג חוקתי הגבלה פורמלית על סמכותה של ממשלת מעבר, וכי המשפט החוקתי בישראל אינו מכיר בדוקטרינה מיוחדת לפיה סמכויותיה של ממשלת מעבר מצטמצמות ל"פעולות שוטפות" בלבד.

עם זאת, קבע אז בית המשפט כי הממשלה והשרים בממשלת מעבר וערב בחירות מחויבים לנהוג "באיפוק הראוי למעמד של ממשלה יוצאת" בהפעלת סמכויותיהם לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות לפעול בהם בתקופת המעבר.