משה וגילה קצב, ארכיון
ממשיכה לעמוד לצידו. גילה ומשה קצב | צילום: חדשות 2

בקשת החנינה שהגיש היום הנשיא לשעבר משה קצב לנשיא המדינה שמעון פרס הביאה להרמתן של לא מעט גבות. כעת מתברר שמי שחתומה על הפנייה הזו היא לא אחרת מרעייתו, גילה קצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גילה קצב הפתיעה רבים בעמידתה האיתנה לצד בעלה, הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע בשני מעשי אונס ובעבירות מין נוספות לאורך המשפט הארוך שנוהל נגדו. כעת נראה שגם 10 חודשים לאחר שקצב החל לרצות את עונשו, גילה עדיין ניצבת מאחוריו - ופונה בבקשה לחנינה.

בפנייה, שאת הגשתה אישרו היום בבית הנשיא, ציינה קצב את קשייה מאז החל המשפט, קשיי המשפחה כולה, וסבלו של בעלה בכלא.

בקשת החנינה מתבססת על טענות מתחום ההגנה מן הצדק, לפיהן קצב לא זכה למשפט צדק, נשפט על-ידי הציבור והתקשורת, ובענישתו - יש להסתפק באובדן משרותיו הציבוריות ונפילתו ממעמד האזרח מספר אחת. עוד צוין שם כי קצב קופח בקבלת ההחלטות בעניינו כבר מתחילת החקירה הפלילית.

הנימוקים הללו מקבילים לאלו שהציגו עורכי דינו של קצב במסגרת משפטו. בית המשפט המחוזי בתל-אביב ציין בגזר דינו של קצב כי אילו לא נשקלו ועמדו לזכותו נימוקים אלה, העונש שנגזר עליו היה חמור אף יותר.

קצב העביר את בקשת החנינה על סמך חוק היסוד המאפשר לנשיא לחון אסיר, במידה ונמצא כי ניתן להקל בעונשו. על פי ההערכות, הסיכויים לכך שבקשתו של קצב תתקבל הם קלושים למדי, כיוון שלא הודה במעשיו ולא הביע חרטה.

בבית הנשיא הודיעו כי ציינו החנינה תטופל על ידי מחלקת החנינות בבית הנשיא על פי הנוהל המקובל.