כפר שלם, ארכיון (צילום: תתמר מצפי, גלובס)
כפר שלם, ארכיון | צילום: תתמר מצפי, גלובס

תביעה חריגה הוגשה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב. תושבים משכונת כפר שלם שבדרום תל אביב, תובעים את חברת הנדל"ן "אזורים", הנסחרת בבורסה, בטענה כי החברה ניסתה לסגת מסיכום עמם, ולצורך כך השתמשה בעבריינים ש"ישכנעו" את התושבים לוותר על זכויותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי כתב התביעה, "אזורים" הבטיחה לאותם עבריינים 15 דירות בפרויקט שהיא מתכננת להקים באזור. בכתב התביעה מתוארת ההסכמה שאליה הגיעו לכאורה הצדדים, "אזורים" ותושבי כפר שלם, בשנת 2011 באמצעות המנכ"ל לשעבר דוד נצר, בדבר מועדי הפינוי וגובה הפיצוי. לפי כתב התביעה, סוכם כי הדיירים במקום יקבלו 72 דירות מתוך 480 דירות שאזורים תבנה.

אולם, טוענים התושבים, חילופי מנכ"לים ב"אזורים" הביאו לחילופי גישה קיצוניים לפרויקט. לפי התביעה, "אזורים" החלה להעסיק גורמים עברייניים, כדי לזרז את התושבים לוותר על זכויותיהם. "אזורים", כך נטען בתביעה, העסיקה את יוסי סעדון, שהתפרסם בעבר כחבר ב"חבורת אלפרון" ומרצה מאסר בפועל, וכן את צבי נמני, המוכר כמקורב של יוסי הררי, מבכירי העולם התחתון.

התושבים טוענים כי "אזורים" הבטיחה לאותם גורמים עברייניים 15 דירות בגין פעילותם. לתושבים הוצעו כעת 27 דירות בלבד, לעומת 72 בהסכם המקורי.

יוסי הררי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
יוסי הררי, ארכיון | צילום: חדשות 2

"חזיר קטן מגדלים, חזיר גדול שוחטים - ואתה חזיר גדול"

בכתב התביעה צוין גם כי באחת מהפגישות שקיימו סעדון ונמני עם נציג התושבים של כפר שלם, הם אמרו לו לכאורה בשם "אזורים": "חזיר קטן מגדלים וחזיר גדול שוחטים. ואתה חזיר גדול".

33 תושבים מכפר שלם חתומים על התביעה, ובראשם בני משפחת כהן, צאצאיהם של יפת וג'מילה כהן ז"ל, שעלו לישראל מתימן בשנת 1949 והקימו את "חוות יפת", המהווה מתחם מקרקעין בשטח של כ-22 דונם. במוקד עומדת כאמור תוכנית פינוי-בינוי לבניית 480 יחידות דיור תוך פיצוי התושבים.

התובעים טוענים בין היתר כי "אזורים", באמצעות שליחיה בשטח, ניסתה לאשפז את יהודה, אחד מתשעת האחים לבית משפחת כהן בבית חולים לחולי נפש. יהודה, צוין בכתב התביעה, היה לוחם ביחידה מובחרת ולקה בהלם קרב במהלך שירותו הצבאי ולא היה מוכן להסכים להצעת "אזורים". "על כן החליטו נציגי הנתבעות לשלוח אליו בריון ביחד עם מכתבי הפינוי, וכאשר יהודה יגיב בהיסטריה יצלמו אותו בקלקלתו. לאחר מכן, יפנו עם הדברים ויבקשו אשפוז שלו בבית חולים פסיכיאטרי וכך למעשה יפונה מן המקרקעין", כך לפי כתב התביעה.

מ"אזורים" נמסר בתגובה: "מדובר בתביעה צינית ומקוממת וחברת שיכון ופיתוח תשיב לתביעה זו ותפרט את טענותיה בפרוטרוט בפני בית המשפט. חברת שיכון ופיתוח לישראל הינה הבעלים הרשום בטאבו של מקרקעין בכפר שלם, בהם עושים שימוש משך עשרות שנים התובעים, שהינם פולשים, ללא תשלום כל תמורה בגין כך. מרבית התובעים לא עושים שימוש בקרקע לצורך מגוריהם אלא משכירים אותה לעובדים זרים, שטחים לאחסנה וכיו"ב, ומשלשלים רווח לכיסם על חשבונה של שיכון ופיתוח.

לאורך השנים התקיימו מספר משאים ומתנים מול הפולשים לטובת פינויים מהקרקע, אשר אף אחד מהם לא בשל לכדי הסכם מחייב. באשר לטענות על ייצוג של החברה באמצעות גורמים עבריינים, הרי שמדובר בבדיה מוחלטת. החברה נעזרה בנושא זה במפנים מקצועיים בעלי רקע ביטחוני משטרתי אשר טיפלו לגופים רבים אחרים בתחום הציבורי, הממשלתי (כגון הרכבת הקלה, נתיבי איילון, מע"צ, חלמיש וכיו"ב) ובתחום הפרטי בהצלחה רבה בפינוי פולשים במקרים אחרים.

יש לציין כי דווקא הפולשים לוו בחלק מהמשאים והמתנים על ידי לא אחר מאשר מאחד מראשי ארגוני הפשע הבכירים בארץ.

המשא ומתן האחרון נוהל בין באי כוח הצדדים עד אתמול בערב, כאשר הפולשים היו מיוצגים ע"י עורך דין בכיר בתחום. בין הצדדים גובש הסכם מוסכם לפינוי המקרקעין לאחר קבלת הערות עורך דינם של הפולשים, שהועבר לחתימת הפולשים. לתדהמת החברה מתברר כי הפולשים ניהלו משא ומתן בחוסר תום לב משווע ובמקביל שקדו על הכנת התביעה המופרכת והצינית נגד החברה. חברת שיכון ופיתוח מתכוונת להגיש בימים הקרובים כנגד הפולשים צווי פינוי בצירוף תביעה לתשלום דמי שימוש ראויים".