כשלושה שבועות אחרי המעצר האלים אל מול עדשות המצלמה, הגישה הבוקר הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בירושלים כתבי אישום נגד חמישה פעילי ימין שהורחקו בצו מינהליים מהשטחים, המייחס להם מעורבות בהתפרעות האלימה בחטמ"ר אפרים ובפעולות לסיכול פינוי של מאחזים.

החמישה נאשמים באחריות ישירה לפריצה לבסיס בשומרון ותקיפתו באבן של סמח"ט אפרים, סא"ל צור הרפז. העבירות המיוחסות להם הן איסוף מידע בעל ערך צבאי על כך שעקבו אחר תנועות צה"ל בשטחים, וכן קשירת קשר להתפרעות, כניסה לשטח צבאי והכשלת עובד ציבור - על האירועים בבסיס צה"ל.

על פעילותם מפרטת הפרקליטות: "הנאשמים קיבלו דיווחים מאנשים שונים שחלקם שמשו 'תצפיתנים', 'עוקבים' ו'סיירים'. חלק מהדיווחים התבסס על מידע שנמסר על-ידי חיילים בשירות פעיל, לעיתים מתוך בסיסי צבא".

"בדירה אותרו עזרים מודיעיניים סודיים"

כתב האישום מפרט כי המידע שהגיע לידי הפעילים כלל, בין היתר, "מידע על פריסת כוחות צבא, החלפת סדרי כוחות בתעסוקה מבצעית, התנהלות מבצעית של הכוחות בשטח וכן מספרי יחידות וגדודים הפרוסים במרחב. כמו כן, כללו הדיווחים מידע על פינוי צפוי של מאחזים".

את המידע, לפי כתב האישום, קיבלו פעילי הימין באמצעות מסרונים סלולריים או שיחות - והם חלקו את הידיעות ביניהם. בפרקליטות טענו כי בדירה שבה נעצרו החמישה אותרו "11 עזרים מודיעיניים בדמות תצלומי אוויר שסיווגם סודי, הכוללים קודים ומיפוי גיאוגרפי של אזורים שונים במרחב אוגדת איו"ש, כולל מאחזים המיועדים לפינוי על פי תוכנית מבצעית של פיקוד המרכז ומיקומם של בסיסי צבא". 

בניגוד לפרסומים קודמים, החליטו לבסוף בפרקליטות שלא להעמיד לדין את החמישה בגין ריגול - והסתפקו, כאמור, באיסוף מידע בעל ערך צבאי. התביעה מבקשת להאריך את מעצרם עד תום ההליכים.

בעקבות המעשים: סוכל פינוי מצפה יצהר

בפרקליטות טענו כי בשל מעשי הנאשמים בליל הפריצה לחטמ"ר אפרים, "הוזרמו לאזור כוחות צבא גדולים שהיו מיועדים למשימת הפינוי ולמשימות מבצעיות אחרות, על מנת לטפל באירועים האלימים. לנוכח האמור, סוכל פינוי מצפה יצהר אשר היה מתוכנן לאותו לילה".

נוסף על כך, נטען כי מטרת מעשי החמישה "הייתה הפרת השלום שיש בה כדי להטיל אימה על הציבור", לשון כתב האישום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק