התקררות ניכרת בימים הקרובים (צילום: נהוראי אסייג)
הקשיש יוכל להיקבר בים (אילוסטרציה) | צילום: נהוראי אסייג

בית המשפט המחוזי בתל אביב הפך את החלטתו ואישר לשלמה אבני, בן 83 מגבעתיים, להיקבר בים על פי אמונתו. מדובר בפסק דין תקדימי ובאישור ראשון אי פעם בישראל שניתן להשלכת גופה לים לאחר המוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבני פנה לפני חמש שנים לבית המשפט המחוזי בעיר, בשל אמונתו כי בא לעולם מהחי ואל החי עליו לשוב, ולהיות למאכל הדגים לאחר מותו. בתחילה, דחה בית המשפט את בקשתו על הסף. המדינה טענה בדיון כי השלכת הגופה תזהם את הים בניגוד לאמנות הבינלאומיות עליהן חתומה ישראל.

מנגד, עורך דינו של אבני אייל בסרגליק טען כי "ההתייחסות לגופה כפסולת היא מעליבה ופוגענית, ומבזה המוני אנשים שמצאו את מותם בים במהלך השנים, כולל חללי הצוללת דקר". בסרגליק ציין גם כי מדינות רבות במערב מאשרות קבורה ימית למי שרוצה בכך.

ערעורו של הקשיש לבית המשפט העליון התקבל לאחר שהשופטים קבעו שבקשתו לא נבחנה כראוי. הוועדה הבין משרדית העוסקת בזיהום הים אישרה לאבני להיקבר בים, ובלבד שגופתו תושלך מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. לאחר מכן, אישר גם בית המשפט המחוזי את הבקשה. "זהו פסק דין תקדימי, המעניק פן חשוב נוסף לזכויות הפרט בישראל - זכות האזרח על גופו גם לאחר מותו", אמר עו"ד בסרגליק שייצג את הקשיש.