אין תמונה
תישאר באשפוז. אדל ביטון

בית משפט השלום בכפר סבא דחה היום (ה') את עתירת הנהלת בית החולים לוינשטיין, שביקשה לפנות את הילדה אדל ביטון בת ה-4 מהמוסד הרפואי. ביטון נפצעה קשה מאבן שהושלכה לעבר הרכב שבו נסעה עם אמה בכביש חוצה שומרון לפני כשנה. החלטתו של בית המשפט מגיעה לאחר שהשבוע קיבלה משפחת ביטון מכתב מהנהלת בית החולים השיקומי, הדורש ממנה לפנות את בתם מבית החולים בימים הקרובים ולא - יינקטו נגדם הליכים משפטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שופטת בית משפט השלום בכפר סבא קבעה כי אדל תישאר בבית חולים לוינשטיין עד לפחות תחילת מאי. עו"ד אלירם בקל ועודד גזית המייצגים את משפחת ביטון מסרו כי אז ייערך דיון עם כל הגורמים הנוגעים בדבר כדי לבחון את שחרורה והנגשת ביתה לחזרתה.

רק לפני כחודש ציינה משפחת ביטון שנה לאירוע ששינה את חייהם מקצה לקצה, כשאבן שהושלכה על מכוניתה של האם וגרמה לתאונה שהביאה לפציעתה הקשה של אדל, שהייתה בת שלוש. אמה של אדל אמרה לחדשות 2 Online כי "אני מקווה שהכל יהיה לטובה, כי מה שנאמר זה אמת לאמיתה". האם הוסיפה כי "אדל בחודש האחרון מרגישה שאמא שלה נאבקת כנראה, ראינו פוש גדול שלה מבחינת ההתקדמות ואני מאחלת שנגיע לדיון הזה ואדל כבר תהיה בהכרה מלאה. אני אמרתי לשופטת שאנו לא מעוניינים להישאר שם, אנו מלאי הערכה למקום. זה לא מלון חמישה כוכבים. אנו רוצים אותה בבית, אבל יש נקודות של הנגשה ציוד ומטפלים, צריך שהבית יהיה ערוך. השופטת הבינה את זה".

במכתב שנשלח מבית החולים נכתב כי אדל "ממשיכה להיות מאושפזת, על אף שביה"ח הודיע כי הטיפול הרפואי הסתיים ונקבע כי עליה להתפנות. עם סיום הטיפול הרפואי, חייב החולה לצאת מביה"ח על מנת למנוע הפרעות בניהול היעיל של המוסד". עורך הדין הוסיף אזהרה במכתבו: "אם עד ליום 9.4.14 בשעה 12:00 לא תוציאו את בתכם מבית החולים, יורני מרשי לנקוט בהליכים משפטיים".

המכתב שנשלח במקור מבית החולים
המכתב שנשלח מבית החולים | צילום: צילום

משרד הבריאות: "המשפחה לא ביצעה היערכות מינימלית"

"זה הזוי שראש הממשלה שכב שמונה שנים מונשם ומורדם ואני מימנתי את זה והיא ילדה נפגעת טרור וככה מתייחסים אליה", אמרה האם אדוה. "אני פשוט בהלם. זו סטירת לחי. השרה גרמן אמרה לי שאני לא יוצאת מפה עד שלא מוצאים לי פתרון".

"אנחנו מבקשים 4-5 חודשים להתארגן, כי זה לא קל להביא ילדה כזאת הביתה", הוסיפה האם. "אנחנו מנהלים מו"מ עם מוסדות בירוקרטיים כמו ביטוח לאומי, אנחנו צריכים מערך טיפולי ולהנגיש את הבית וזה הרבה טיפולים ואנרגיות. מה אני כבר מבקשת?".

גורמים במשרד הבריאות לחדשות 2 Online כי שרת הבריאות ביקרה אצלה פיזית בבית החולים ולא נתנה הבטחה אלא אמרה שתבדוק מה שניתן כדי לסייע. "בעקבות ביקור השרה בבית החולים אמרו כי יעשו כל מאמץ להשאיר אותה בבית החולים למרות שאין לכך ערך רפואי", ציינו במשרד הבריאות. "במהלך התקופה הוצע למשפחה להעביר את הילדה למוסד חלופי אחר או לקיים טיפול שיקום בבית, מה שקורה עם רבים. המשפחה חיכתה ולא עשתה כלום. בזמן הזה יש רשימת המתנה לבית החולים ויש משפחות אחרות שמחכות בשקט עד שהילדה הזו תפנה מקום לילד אחר. מחר נציגה של משרד הבריאות תגיע פיזית לאם ותציע להן את החלופות. המשפחה לא עשתה היערכות מינימלית".