אחרי 17 ימים ארוכים בתא המעצר, שוחררה היום הזמרת הנאשמת בסחיטה באיומים, מרגלית צנעני, למעצר בית בביתה למשך חודשיים.

עם הגיעתה של הזמרת לביתה שבאזור, כשהיא מלווה בעורך דינה ששי גז, התרחשה תקרית חמורה כשבעלה לשעבר של מרגול, מורדי לביא, תקף צלם של תכניתו של גיא פינס באמצעות שרשרת. "זה שטח פרטי", צעק לביא בעודו מניף את השרשרת לעבר הצלם, "ביקשתי ממכם לא לבוא לפה".

עו"ד גז ניסה להרגיע את הרוחות ואמר לו "מורדי, עזוב אותו". מיד לאחר מכן נכנסו מרגול, עו"ד גז ובעלה לשעבר של מרגול לתוך הבית, והגיפו את הדלתות. הצלם עצמו נפצע באורח קל וטופל רפואית במקום. לביא עצמו עוכב לחקירה בחשד לתקיפה אלימה ונלקח מהמקום בניידת משטרה.

לביא מול מצלמת חדשות 2, היום
לביא מול מצלמת חדשות 2, היום | צילום: חדשות 2

צלם חדשות 2 שנכח במקום סיפר על התקרית ואמר כי "כבר בבוקר כשהגענו לבית, לביא יצא אלינו, נתן לנו מים, וביקש לכבד את המקום משום שזה שטח פרטי. 'תעמדו מסודר ואל תתנפלו', הוא אמר. אחר כך הוא הוציא את השרשרת ושם אותה על הצוואר שלו".

"איך שמרגול הגיעה, צלם פפראצי שבא עם מונית שעקבה אחרי המונית שלה, נדחף וקיבל מלביא את השרשרת בראש", הוסיף הצלם. "אחר כך, כשצילמנו, הוא בא גם אלינו. ברגע האחרון הוא הסיט את השרשרת ולא פגע בנו. היא נכנסה הביתה, ואחר כך באה ניידת משטרה ולקחה אותו לחקירה. הצלם נחבל קלות בידו והמצלמה שלו נשברה. זה היה אירוע מאד לא נעים".

מרגול יוצאת מהמונית ליד הבית, היום
מרגול יוצאת מהמונית ליד הבית, היום | צילום: חדשות 2

מוקדם יותר היום הורה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל על שחרורה של מרגלית צנעני למעצר בית בביתה שבאזור למשך חודשיים. שחרורה של צנעני לחודשיים התאפשר לאחר הסכם אליו הגיעו הפרקליטות ועורכי דינה של הזמרת, לפיו תשוחרר הזמרת לביתה. עם זאת, קבע השופט באשר לתנאי מעצרה של הזמרת: "אין סיבה להקל בתנאי המעצר למשך 60 הימים הקרובים. מן הראוי שתחלוף תקופת צינון, עד שאפשר יהיה לעיין בהקלה בתנאי המעצר".

"צנעני תשוחרר כי היא לא מסוכנת, אבל אלמלא הנסיבות המיוחדות שלה - היותה מפורסמת, הגיל שלה ומצבה הרפואי - זה היה תיק למעצר עד תום ההליכים", ציין השופט.

עוד כתב השופט בהחלטתו כי "אם יוכחו עובדות כתב האישום, מצטיירת תמונה קשה של סחיטה באיומים שפוגעת קשות בציבור, שכן מדובר במערכת אכיפה וגבייה מקבילה לזו של בתי המשפט, הפועלת באלימות תוך הפעלת כוח והשלטת טרור ואימה ופחד על חלשים. חובת בתי המשפט להילחם בתופעה פסולה זו. הנסחט בדרך כלל חושש להתלונן, ולכן גם כשאין תלונה של הנסחט וקיימות ראיות, חובת בתי המשפט להגן על הציבור ולהבהיר כי ראוי להפסיק את מסכת ההטרדות והאיומים".

השופט הוסיף וכתב כי במקרה זה לא נגרמו תוצאות של ממש לאיומים, כגון חבלה, "אולם זאת לא בגלל שצנעני או מיכאל חזן חזרו בהם ממזימתם, אלא עקב גילוי הפרשה על ידי המשטרה, בעקבות האזנות המשטרה לפרשה שונה לחלוטין, שהביא באקראי לגילוי הפרשה הנוכחית".

"להבדיל ממקרה אחר של איש בידור", כתב השופט כשהוא רומז לפרשת דודו טופז, "כאן לא נגרמו נזקים, פרט לנזק הכלכלי שנגרם לאמרגן אסף אטדגי".

על פי החלטת השופט, תוכל צנעני לצאת מביתה רק כדי לקבל טיפול רפואי ועל מנת להיפגש עם עורכי דינה, וגם זה במקרה של עדכון מוקדם של מספר שעות לפני. היא תהיה בפיקוח צמוד של כמה מפקחים, כאשר כל אחד מהם יחתום על ערבות של 100 אלף שקלים. הזמרת עצמה תפקיד ערבות עצמית של 50 אלף שקלים שלא תפר את תנאי מעצרה.

כדי להבטיח את התייצבותה של צנעני למשפטה, אסר עליה בית המשפט לצאת מישראל עד תום המשפט. השופט גורפינקל נזף בנציגי הפרקליטות בדיון על כך שהם ביקשו לנהל את משפטה של מרגול בדלתיים סגורות. "אני לא אמור להיכנס לאולם ולשמוע אחרון את ההסדר אליו הגעתם", אמר.

סניגורה של צנעני: "החיוך חזר לפניה"

עו"ד שחר חצרוני, סנגורה של צנעני, בירך בשיחה עם ערוץ החדשות על החלטת השופט, אך הבטיח לערער בהמשך על ההחלטה שלא להקל בתנאי מעצרה. "כשנקבל את חומר החקירה ואת תסקיר המבחן בשבוע הבא, תהיה לנו אפשרות לעתור לבית המשפט בהתאם לתסקיר ולבקש הקלות", אמר עו"ד חצרוני. "אנחנו עדיין לא חשופים לפרטי החקירה, אלא רק לכתב האישום שהוגש, כך שבהמשך, לאחר שנלמד את החומר, יהיה לנו יותר קל".

על ספסל הנאשמים
על ספסל הנאשמים | צילום: מוטי קמחי

בהתייחסות למצבה של מרגול לאחר החלטת השופט, אמר עו"ד חצרוני: "ברור שיש מקום של שמחה, אבל היא תהיה שמחה כשהשחרור שלה יהיה מוחלט". בהתייחס לנזיפה שהשמיע השופט גורפינקל, אמר עורך הדין: "בצדק עשה השופט שנזף. צר לי שהדברים דלפו לתקשורת, אבל אני שמח שהוא הותיר את צו איסור הפרסום על כנו, כפי שעשה בדיון הקודם".

"לצערי הרב התיק הזה הגיע לתקשורת עוד לפני שהגיע לבית המשפט", אמר סנגורה הנוסף של צנעני, עו"ד ששי גז. "החיוך חזר היום לפניה של צנעני ובפעם הראשונה יכולתי לראות את שיניה. היא עוברת תקופה קשה. יחסית לאדם שמאמין בחפותו ולא היה לעולם בבית משפט, יש לה הרבה כוחות ואמונה בצדקת דרכה".

צנעני ביקשה להכניס עוד עצירה לתאה - ונענתה בחיוב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק