זה קרה בערב ל"ג בעומר בשכונת קריית נורדאו בנתניה, לפני שנתיים. עוברי אורח מצאו את גופתו של ירון איילין בן 24, ועליה סימני חבלה קשים מאוד. בכתב האישום המצמרר שהוגש נגדו, מתואר כיצד חנק יונתן היילו, צעיר בן 21 תושב העיר את המנוח, ולאחר מכן נטל לבנה והכה אותו מספר פעמים, עד שמת. יונתן הסגיר את עצמו למשטרה ואף שחזר את מעשיו בפני החוקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו עכשיו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שבחדר החקירה הטיל יונתן פצצה. הוא סיפר לחוקרים שהמנוח אנס אותו מספר פעמים וסחט אותו באיומים תקופה ארוכה. אף אחד לא האמין לגרסה הזאת. הוא ביקש והתעקש להיבדק במכונת אמת, אבל במשטרה סירבו. יונתן, לדבריו, לא מצא שום אוזן קשבת עד שאת התיק בעניינו לקח עו"ד אלון אייזנברג והגיע עמו עד לבית משפט העליון.

במשך שנתיים, טוען היילו, היום בן 23, שבסיפור הזה הוא הקורבן. אבל אף אחד לא האמין לו. היום הוא מנסה לשחזר את הסיוט שעבר לדבריו על ידי האדם שרצח. "הקאתי את הדם שלי", הוא אומר היום. "לא ידעתי מה לעשות הגעתי למצב שאני פשוט חייב להרוג את עצמי בכלא".

פרקליטו צירף חוות דעת של חתן פרס ישראל לקרימינולוגיה פרופסור גיורא שוהם ובו ראיות מתוך ממצאי נתיחת גופת המנוח. בהחלטה תקדימית שיחרר בית המשפט העליון את היילו למעצר בית, בניגוד לעמדת הפרקליטות ולהמלצת קצינת שירות המבחן שהתעקשה להשאיר אותו בכלא.

ינסה לשנות את כתב האישום

עכשיו ינסה יונתן לשכנע את בית המשפט לשנות את כתב האישום החמור שהוגש נגדו -רצח בכוונת תחילה - לכתב אישום מקל יותר - הגנה עצמית. "מה שהיה זה הגנה עצמית, אמרתי את זה מההתחלה", הוא מתעקש. "עברתי שנתיים של גיהנום בכלא, היום אני מאוד מתרגש".