הג'יהאד האסלאמי בעזה, (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
הצטרפו לג'יהאד האיסלאמי | צילום: רויטרס, חדשות

14 שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על תנאי נגזרו היום על אניס ספורי, תושב שפרעם, בן 20. שנתיים וחצי מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי נגזרו על בן דודו, חוסאם חליל. השניים נאשמים בקשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, קשירת קשר לרצח ואחזקת נשק - בגין הצטרפותם לג'יהאד האיסלאמי במהלך 2008.

ספורי למד באותו זמן באוניברסיטת ביר-זית ברמאללה, שם התגורר לצורך הלימודים. חליל התגורר בירדן, ולמד שם. ספורי חבר ברמאללה לאדם בשם מחמד סלאח, תושב הכפר בית לקיא, שהשתייך לתנועה השייכת לג'יהאד האיסלאמי.

במשך מספר חודשים היה ספורי אמון על נושא התקשורת של הארגון ברמאללה. בין השאר, פרסם מאמרים ודוחות באתרי האינטרנט של הארגון. לאחר מכן, כשהתקדם בשורות הארגון, החליט ספורי שהגיע הזמן לבצע מעשים ממשיים.

תכננו לרצוח מדענים, בעיקר פיזיקאים

ספורי ומחמד יזמו יחד הקמה של חוליה צבאית שתסייע לג'יהאד, ותפעל במסגרת הזרוע הצבאית של ארגון הטרור "פלוגות ירושלים" מטעמו ותיקרא "חוליית השהיד עימאד מורנייה".

השניים הגדילו לעשות ויצרו קשר עם מפקדת הארגון בסוריה, במטרה לקבל כסף שישמש את החוליה לרכישת כלי נשק ותמיכה במשפחות אסירים. כאן נכנס חליל, הנאשם השני, לתמונה. את הכספים של מנהלת הג'יהאד העביר חליל מירדן לרמאללה באחד מביקוריו בעיר. השניים הציעו לחליל להצטרף לחוליית הטרור שלהם.

כחלק מהתכנית לנקום בישראל על מעשיה בשטחים, תכננו מחמד וספורי לרצוח מדענים ומרצים ישראליים, בדגש על מדענים לפיזיקה ומתמטיקה - "כי אלה קשורים לפיתוח יכולותיה הצבאיות והגרעיניות של ישראל", כך אמר ספורי. השניים תכננו להניח מכונית צעצוע ממולכדת מתחת לרכבם של מרצים, שתתפוצץ באמצעות פלאפון בשלט רחוק.

השופטים: "עדיין נמשכים ניסיונות ארגוני הטרור"

השניים גם תכננו לרצוח טייסים, בשל פעילותם בשטחי הרשות, באופן דומה לרצח המדענים. תכניתם לא יצאה לפועל בעקבות מיעוט כספים מהתנועה ובגלל מעצרם. פרקליטיהם של ספורי וחליל טענו בבית המשפט כי הם באים מרקע כלכלי קשה, ובעקבות כך נחשפו לחברה עוינת והדרדרו אליה.

"המציאות בה אנו חיים", כתבו שופטי ביהמ"ש המחוזי בחיפה, "ושבאה לידי ביטוי רק לפני מספר ימים בניסיון לבצע פיגוע המוני בקניון הומה אדם, מלמדת כי למעשה דבר לא השתנה ועדיין נמשכים ניסיונות ארגוני הטרור לבצע פעולות טרור אשר יהא בהן כדי לפגוע בחפים מפשע, ומכאן, שאלמנט ההרתעה והגמול העונשי מחייבים ענישה הולמת ומרתיעה".