ליברמן ווינשטיין יועמ
ההחלטה לפני הבחירות, ליברמן וויינשטיין | צילום: חדשות 2

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין יחליט בתוך חודש האם להגיש כתב אישום נגד שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, משמע לפני הבחירות לכנסת ב-22 בינואר 2013, כך הוא הודיע היום לבג"ץ בתשובה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון.

משמעות ההחלטה - אם אכן יוגש כתב אישום נגד ליברמן, יצטרך שר החוץ להתפטר מהממשלה, ואם לא ייעשה כן, יצטרך ראש הממשלה נתניהו לפטר אותו. בנוסף לא יוכל ליברמן להתמנות לתפקיד שר אחרי הבחירות. מבחינת שר החוץ, גם אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום, הדבר לא ימנע בעדו להיכלל ברשימת "הליכוד ביתנו" לכנסת ה-19.

פרקליטות המדינה הבהירה בתגובתה לעתירה כי קבלת ההחלטות בתיק מתבצעת על-פי מהלך העניינים הרגיל, ולא נעצרה בשל היותה של המערכת הפוליטית בתקופת בחירות. עוד הסביר וינשטיין בהודעה כי הסיבה לעיכוב הנוסף בתיק היא "בדיקות נוספות הדרושות לשם גיבוש סופי ומושכל בכל הנוגע לקבלת החלטה בדבר הגשת כתב אישום בתיק", וכי בדיקות אלה "מתבצעות בימים אלה".

פירוש הדבר הוא שאם יכריע וינשטיין להגיש כתב אישום נגד ליברמן, בדומה להחלטתו מלפני כשנה וחצי בעת שהחליט להגיש נגד ליברמן כתב אישום בכפוף לשימוע - יצטרך שר החוץ להתפטר מכהונתו בממשלה, ואם לא יתפטר, יחויב ראש הממשלה נתניהו להעבירו מכהונתו.

בנוסף, ליברמן לא יוכל להתמנות לשר בממשלה גם לאחר הבחירות, בעוד משפטו מתקיים. מאידך, אין כל מניעה שייכלל ברשימת "הליכוד ביתנו" לכנסת, וייבחר כחבר כנסת גם בכנסת הבאה.