פרשת הדלפת הבגרות במתמטיקה הגיעה לבית המשפט: כתב אישום הוגש היום לבית משפט השלום בחיפה נגד מורה למתמטיקה, בעל חברה לספרי הכנה לבגרות ואחיו של אחד הנבחנים, הנאשמים כי הדליפו לתלמידים את בחינות הבגרות בקיץ תש"ע תמורת תשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי כתב האישום, הפרשה החל כאשר רחל קדם, מורה בת 53, מונתה לחברה בוועדה לעריכת שאלונים לבחינת הבגרות במתמטיקה במועד הקיץ. קדם פנתה לארז כהן, בן 40, בעליה של החברה לספרי הכנה לבגרות, ומי שבאותו זמן הכין תלמידים לבגרות במסגרת בית הספר "אנקורי" בחיפה. היא סיפרה לו על חברותה בוועדה וביקשה שיעזור לה לחבר שאלות - בניגוד להתחייבויותיה לוועדת השאלונים.

כהן הסכים ועזר למורה לחבר שאלות. את השאלות העבירה קדם לרכזת הוועדה וזו חיברה טיוטה סופית מהשאלות, כשהיא מצרפת את שאלותיהם של שאר חברי הוועדה. המורה למתמטיקה נאשמת כי חזרה לבעל חברת ספרי ההכנה ומסרה לו את מקבץ השאלונים שהועבר אליה מהרכזת - בכתב יד. היא ביקשה ממנו שיכתוב הערות לשאלונים, והוא סרק אותם ביחד עם הפתרונות למחשבו האישי.

"למשרד החינוך נודע שהשאלות הודלפו"

כמה שבועות לפני מועד א' של בחינת הבגרות, כהן סיפר לאחד ממכריו, קיריל רוחוביץ בן 27, כי יש לו את שאלות בחינת הבגרות. הוא העביר אותם למייל של קיריל, כדי שהוא יעביר את השאלונים לאחיו, שהיה צריך להיבחן בבגרות במועד א'.

לאחר שקיריל קיבל את השאלונים, הוא פנה לאדם נוסף בשם כפיר, העביר אליו את השאלות, וביקש ממנו שיאתר עבורו תלמידים נוספים שרוצים לקבל את השאלות תמורת כסף. במאי 2010, לפני שהבחינות הספיקו להגיע לבתי הספר, נודע למשרד החינוך כי השאלות הודלפו.

בכתב האישום נטען כי במשרד החינוך גילו את התרמית, לאחר שנמצא דימיון בין השאלון שהודלף לשאלון הבגרות שהודפס בסופו של דבר. כל השאלונים, שכבר הופצו לסניפי הדואר, נאספו ובמשרד החינוך נאלצו להחליף את כולם בשאלונים חדשים.

לא באמת העתיקה. אילוסטרציה
"שאלונים תמורת תשלום". תלמידים, ארכיון | צילום: חדשות 2

נזק ישירל כ-1.5 מיליון שקל

"עקב המעשים נגרמו למשרד החינוך הוצאות גבוהות, שהתבטאו בנזק ישיר של כ- 4,442,584 שקלים, ונזק עקיף שמשרד החינוך מעריך אותו ב- 1,500,000 שקלים נוספים", נטען באישום.

כתב האישום מייחס לרחל קדם עבירות של גילוי בהפרת חובה, הוצאת מסמך ממשמורת והפרת אמונים . לארז כהן יוחסו בין היתר של עבירות הוצאת מסמך ממשמורת, קשירת קשר לביצוע עוון וסיוע לקבלת דבר במרמה. קיריל רוחוביץ מואשם בהוצאת מסמך ממשמורת, קשירת קשר לביצוע עוון, וסיוע לקבלת דבר במרמה.