בית הספר בית ספפא
חשבו להוציא כסף מהביטוח. אילוסטרציה | צילום: אסף אברס - דוברות מכבי אש ירושלים

הציתו את החנות כדי להונות את הביטוח - וגרמו לנפגעים: הפרקליטות הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד שלושה גברים שהציתו חנות בבעלותם, זאת על מנת לקבל את הכסף מחברת הביטוח. השלושה מואשמים בעבירות של הצתה, קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והיזק בזדון.

חיים בן הרוש, בן 43 מבני ברק ומייק אברמוביץ, בן 21 מרמת גן, שכרו יחדיו חנות ברחוב ירושלים בבני ברק והקימו בה עסק לשיווק ולמכירת חיתולים לתינוקות וכלי בית חד פעמיים. אולם לפי כתב האישום, השניים כנראה לא היו מרוצים מהרווחים והחליטו, אחרי שלושה חודשים בלבד של פעילות העסק, להשיג כסף בצורה פחות סטנדרטית.

18 נפגעים כתוצאה מהשריפה

בחודש ספטמבר השנה שלחו השניים את בנו בן ה-20 של חיים, יעקב בן הרוש, לחמוק בהסתר ולהצית באישון לילה את החנות על כל תכולתה, כך לטענת הפרקליטות. הצעיר שפך בנזין בחנות והצית דליקה שהתפשטה מהר מאוד. 

האש שכילתה את כל תכולת בית העסק, הנמצא בקומת הקרקע של בניין מגורים, התפשטה אל עבר חנויות סמוכות ואל בניין המגורים מעל. משפחות הבניין נלכדו בבניין עד אשר חולצו. במעשה ההונאה הפלילי, כך בכתב האישום, נפגעו משאיפת עשן 18 בני אדם, ביניהם פעוטות בני שנה וילדים. נזק כבד נגרם לבניין ולחנויות הסמוכות.

עד ראייה הפליל את המצית

עד ראייה סיפר כי שמע את הפיצוץ שנגרם בבית העסק בעת השריפה וראה אדם משליך דבר מה לתוך פח ונמלט מהמקום. בפח עליו דיבר עד הראייה נמצאו בקבוקי משקה ובהם החומר הדליק. על הבקבוקים נמצאו טביעות האצבעות של יעקב.

בית המשפט העליון קבע כי : "עבירת הצתה הינה מן החמורות שבעבירות - שיודע אתה את תחילתה ואין אתה יודע את סופה, ומי שמתיר לעצמו לסכן בדרך זו רכוש וחיים - ובעניינו, כאמור, בשל דבר של מה בכך - עשוי להוסיף, לסכן את זולתו גם בנסיבות אחרות". השלושה יובאו לדיון בהארכת מעצרם בתחילת חודש ינואר.