הפגנות בבית שמש
בקרוב: בחירות חוזרות בבית שמש | צילום: חדשות 2

עכשיו זה סופי: בית המשפט העליון דחה את הערעור על החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים והורה על בחירות חוזרות בבית שמש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרכב של שלושה שופטים בראשות נשיא בית המשפט אשר גרוניס, דן בערעור שהגיש ממלא מקום ראש העיר מאיר בלעיש, שטען כי תוצאות הבחירות בעיר לא זויפו.

בעתירה שהגיש בלעיש נטען כי "מהלכיו של היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לפסול את תוצאות הבחירות ננקטו בניגוד משווע להלכה הפסוקה ותוך שימוש בבסיס ראייתי קלוש".

"התמונה המצטיירת מדאיגה ומטרידה"

בהחלטתם לדחות את ערעורו של בלעיש ולהורות על בחירות חוזרות בבית שמש, התייחסו שופטי העליון לאווירה הכללית שעלתה מפסק הדין של בית המשפט לעניינים מינהליים. "התמונה המצטיירת מפסק הדין לגבי האופן שבו התנהלו הבחירות בעיר בית שמש היא מדאיגה ומטרידה. תושבי העיר בית שמש, ומערכת הבחירות שנועדה לבטא את רצונם הדמוקרטי, נפלו קורבן למסכת מאורגנת, שיטתית ורחבת היקף של הפרת חוק שתכליתה הטיית תוצאות הבחירות לראשות העיר ולמועצת העירייה".

"בשים לב להיקפה הנרחב של התופעה, כפי שנלמד מהארגון והשיטתיות של המעורבים בה, מצא בית המשפט לעניינים מינהליים כי ישנה אפשרות ממשית שקנוניה חמורה זו השפיעה על תוצאות הבחירות, ולכן הורה על ביטול הבחירות וקיום בחירות חוזרות תחתיהן", טענו השופטים. "החומרה הרבה הגלומה במעשים אלו, שחותרים תחת יסודות הדמוקרטיה, מחייבת את השלמת החקירה המשטרתית במהירות הראויה ונקיטת הצעדים המתחייבים מכך. יש לקוות שהבחירות החוזרות לראשות העיר בית שמש ולמועצתה יתנהלו בצורה תקינה, והנחתי היא כי הגורמים האמונים על כך ינקטו את מירב המאמצים כדי לוודא זאת".

ראש העיר בית שמש משה אבוטבול, אמר בתגובה על החלטת העליון: "כואב שמגמת 'הבלי אבוטבולים וחודדות' חודרת גם להיכלי המשפט. תקוותי שהרשות השופטת לא תנסה להתערב בבחירות שוב ושוב על תוצאה ה'טובה' מבחינתה".