בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום מאסר עולם על מישל ז'אנו וישראל גנון, שהורשעו ברצח הנערה שקד שלחוב ז"ל באשקלון, לפני שמונה שנים. בנוסף גזר בית המשפט על כל אחד מהם 15 שנות מאסר נוספות, במצטבר, בגין חבלה בכוונה מחמירה וקשירת קשר לפשע. עוד נגזר כי הרוצחים ישלמו למשפחת שלחוב 258 אלף שקלים - כל אחד.

3 השופטים נימקו את העונש הכבד. "השנים שעברו מאז הרצח לא הקלו את הכאב. נהפוך הוא, התמשכות ההליכים והשינויים בהליך המשפטי רק היקשו על בני המשפחה והם שרויים במשבר עמוק וקשה גם היום", כתבו בגזר הדין.

הם הוסיפו כי לשני הרוצחים הרשעות קודמות רבות. "קשה לשער מעשים חמורים מאלה שביצעו הנאשמים. הם קטפו באחת את חייה של שקד, עת הייתה אך כבת 16, ועצרו את חייהם של בני משפחתה".

"קשה להגזים בתיאור חומרת התוצאה של האירוע ועוצמת הזוועה שהתרחשה", הסבירו השופטים את החלטתם לגזור עונש מצטבר. "נוכח עוצמתם של אלה ושל גודל האסון, ונוכח הסבל הרב ורחב ההיקף שנגרם, מוצדק לגזור על הנאשמים עונשים מצטברים".

שלחוב נהרגה מכדור תועה שפגע בראשה בעת ניסיון חיסול חשבונות בין עבריינים, שחשבו כי ברכב בו נסעה הנערה בת ה-16 נמצא שלום דומרני.

מישל ז'אנו וקובי גנון, היום בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
מישל ז'אנו וקובי גנון, היום בבית המשפט | צילום: חדשות 2

אביה של שקד, אמיר שלחוב, אמר לגלי צה"ל לאחר מתן גזר הדין כי: "זהו היום הראשון שבו אני יכול טיפה להרשות לעצמי לחשוב באמת על מה קרה לנו, מה קרה למשפחה, מה קרה לאחים של שקד. להתייחס לכאב של שקד ולהניח לטירוף הזה שליווה אותנו תוך כדי המשפט. אני חושב שזה עונש ראוי".

"מהיום שהתקשרו אלינו מהמשטרה ואמרו שמגישים כתב אישום, לא נחתי רגע. מאחורי הראיות יש פנים של הורים שדורשים בסך הכל צדק, כי היא הייתה ראויה להרבה יותר מזה. כל פעם לבוא לבית המשפט, להסתכל עליהם, לחיות מחדש את הרגעים האחרונים של הבת המדהימה שלנו - זה נורא קשה. הם לא התחננו על נפשם, הם כל הזמן טוענים שהם חפים מפשע", הוסיף האב.

ביהמ"ש שזיכה את הרוצחים גזר היום את דינם

בית המשפט העליון בירושלים קיבל בחודש דצמבר את הערעור שהגישה הפרקליטות והרשיע את שני הנאשמים ברצח. מיד לאחר שמסר בית המשפט את החלטתו פרצו הוריה של שקד ז"ל בבכי קורע לב. "מתברר שיש נסים ויש צדק", אמר אביה אמיר וסיפר על הגעגועים לבת: "אני מדבר איתה ומרגיש אותה כל יום". האב הנסער ביקש להעביר מסר חד-משמעי לאנשי אכיפת החוק: "אני מצפה שישמרו יותר על הילדים ועל הזכויות של כל נפגעי העבירה וישימו לב אליהם".

האם אילנה התקשתה להסתיר את התרגשותה מהחלטת בית המשפט. "זה נס חנוכה שאליו התפללתי", אמרה. בסיום דבריה, פנתה אמה של שקד לעורכי הדין שייצגו את שני הנאשמים והטיחה בהם ביקורת קשה. "אני מאחלת לאותו עורך דין לחוות את החוויה הזו שאני עברתי. אני מאחלת לו שהבת שלו תירצח ומישהו אחר יגונן על הרוצח כשהוא יודע שהוא רצח. אני מאחלת לו שיעמוד עם החליפה המעונבת שלו, שכל מה שמעניין אותו הוא הכסף שהוא מקבל. אין לו אלוהים. לא לו, ולא לעורך הדין השני".

לפני כשנה זיכה בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אותו בית משפט שגזר היום את דינם, את שני הנאשמים, מישל ז'אנו וישראל גנון, מחמת הספק. זאת לאחר מצא פגמים רבים בעדותו של עד התביעה המרכזי הרוצח השכיר ירון סנקר.

בסוף הדיון אז נפגשו הוריה של שלחוב עם שני הנאשמים שזוכו ישראל גנון ומישל ז'אנו. "זה גיהנום בשבילי לראות אותם משוחררים היום בבית המשפט", אמרה האם הכואבת. "הם מפלצות, הם רוצחים, הם רצחו את הבת שלי ואני מחזיקה את עצמי כל יום כדי לא להתמוטט, בשבילי ובשביל הילדים שנותרו לי - כדי שהשניים האלה יגיעו למקום הראוי להם. הגענו לנקודה בה אנחנו מאמינים שבית המשפט העליון יכריע אמת וצדק. אחרי הערעור, כמה שזה נשמע קשה והזוי, התחושה היא שהמעגל ייסגר והצדק ייעשה".

"זה היה יום קשה ועמוס, פתאום פרטי הרצח נחשפים מחדש", אמר אמיר שלחוב, אביה של שקד. "אנו חיים את הרצח יום-יום, ואני מקווה שבית המשפט יעשה צדק. "יש חשש שנתאכזב, אני ריאלי, אני יודע שהכל יכול להיות, הופתעתי מפסק הדין הראשון - כך שאני רק יכול לקוות לטוב".

נסעה עם חברים ונורתה למוות

שקד שלחוב בת ה-16 נרצחה לאחר שנורתה בראשה במהלך "חיסול חשבונות" בין עבריינים. חבר וחברה שישבו איתה ברכב באשקלון נפצעו באורח קל עד בינוני.

כאשר חלפה מכוניתם של שלושת החברים בצומת הרחובות רבין ונווה דקלים בעיר, נסע לכיוונם רכב וממנו נורו היריות הקטלניות. שקד ישבה במושב ליד הנהג, נפצעה באורח אנוש ונפטרה מפצעיה בבית החולים ברזילי באשקלון.

כשנה לאחר הרצח הודיעה המשטרה כי פענחה את הפרשה הקשה. כתב אישום בגין קשר למעשה הוגש אז נגד ז'אנו וגנון, שני תושבי אשקלון. מכתב האישום עלה כי השניים הסתכסכו עם כנופיית עבריינים, בראשה עמד אז שלום דומרני, עבריין בכיר.

השניים, נכתב, רצו לחסל את דומרני ולשם כך חברו לכנופייה ממרכז הארץ. על פי כתב האישום, ז'אנו וגנון הצטיידו באותו ערב ברובה גליל והכינו לדומרני מארב שעה שצוות נוסף ביצע אחריו מעקב. בהמשך הערב דווח לשניים כי דומרני ושלושה מחבריו נוסעים ברכב סוזוקי באשקלון.

הנאשמים נסעו לעיר. באותה שעה הוריד נהג הרכב, יניב רווח, את דומרני והחברים ואסף את שקד ז"ל וחברה נוספת. ז'אנו וגנון, נכתב בכתב האישום, הבחינו ברכב, נסעו במקביל אליו, ותוך כדי נסיעה שלפו את רובה הגליל וירו צרור לתוך הסוזוקי. מהירי, כאמור, מתה שקד שלחוב ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק