ניצחון לאזרח על המשטרה בביהמ"ש. אילוסטרצ | צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2

בית המשפט לענייני תעבורה בחיפה החליט היום לזכות מחמת הספק נהג בן 39 מקריית מוצקין, אשר נאשם בנהיגה במהירות 212 קמ"ש.

בהחלטתו כתב השופט כי החליט לזכות את הנהג מאחר שהשוטר שהשתמש במכשיר הדבורה שניטר את נסיעת הנהג לא היה מיומן בשימוש במכשיר והתרשל במילוי תפקידו.

עוד קבע השופט כי לא ניתן היה להסתמך על גרסת השוטר שהפעיל את המכשיר, כך שאין ברירה אלא לזכותו.

השוטר: "הייתי 'טירון' ו'התלהבתי'"

מכתב האישום עולה כי הנאשם עוכב על ידי שוטר תנועה בחודש ספטמבר 2008, בכביש 70 מצפון לדרום, בכביש שבו מותרת מהירות מירבית של 90 קמ"ש. בעקבות ממצאי הדבורה באותו מקרה, החליט השוטר להגיש דוח תנועה נגד הנהג - שכפר בהאשמות.

על פי הדין, הייתה אמורה המדינה להוכיח את מהימנות מכשיר המדידה ואת אמינות המדידה. עם זאת, במהלך המשפט התברר כי השוטר אשר השתמש במכשיר הדבורה אמנם הוסמך להפעילו, אך לא היה מיומן ואף ביצע שורה של שגיאות במהלך הפעלתו באירוע.

במהלך הדיון אישר השוטר כי היה "טירון" בעת האירוע ואף השתמש בביטויים כמו "התלהבתי" ו"שכחתי לרשום". הוא העיד על נתונים שאין להם זכר בחומר הראיות וניסה לתרץ את מחדליו הרישומיים המהותיים השונים בעדות מאוחרת.

הנאשם זוכה, אך כתב האישום לא יבוטל

בהחלטתו קבע השופט כי "לא מתקבל על הדעת כי שוטר שעורך מאות דוחות יוכל אחרי קרוב לשנתיים מאז ערך את הדוח לתקן דוחות שערך ולהוסיף לראיות מה שלא היה בהן מלכתחילה". דבריו של השופט קיבלו חיזוק בראיות שהציג הנהג, שכללו סרטוני וידאו רבים שצילם, בהן תיעד את שוטר התנועה האמור בפעולתו במקרים אחרים - מהן עולה בבירור כי לא ביצע את המדידה בצורה מדויקת.

עם זאת, קבע לבסוף השופט כי אין לבטל את כתב האישום מטעמי הגנה מן הצדק הואיל וקיימת אפשרות שהראיות הושגו בדרך שלא הייתה הגונה ומקובלת עליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק