ב-10.05.08 הפכה דירתה של ענבל שגב ז"ל בת ה-21 למלכודת מוות. בסלון דירתה של בת השירות הלאומי בכפר-סבא פרצה שריפה, וענבל נלכדה בבית שהחל לעלות בלהבות. כל פתחי הדירה הבוערת היו מסורגים. ברגעי הכרתה האחרונים התקשרה ענבל למוקד החירום של מגן דוד אדום להזעיק עזרה, אך מוקד החירום אליו פנתה ענבל בדקות האימה התגלה, כך על פי טענת בני משפחתה, כמשענת קנה רצוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במוקד החירום סברו תחילה שענבל מותחת אותם. לדברי אביה, גם לאחר שהשתכנעה המוקדנית באותנטיות של הפנייה, נהגה בענבל באדישות מקוממת.

ההאזנה להקלטת השיחה בין ענבל והמוקדנית מצמררת - אדישותה של המוקדנית נוכח מצוקתה של ענבל צורמת. "אמאל'ה! יש לי שריפה בדירה", קוראת ענבל למוקדנית בקול חנוק מעשן ודמעות. "תגידי, למה את עושה משחקים?", משיבה המוקדנית לענבל. בתגובה עונה לה ענבל: "אני באמת לא משחקת, אני נשבעת לך".

הדירה שבה אירע האסון (צילום: באדיבות המשפחה)
הדירה בה ארע האסון | צילום: באדיבות המשפחה

"הכל פה עשן שחור, אלוהים אדירים", זועקת ענבל בשיחה למוקד החירום. "תפסיקי לבכות, אני מדברת איתך", משיבה לה המוקדנית ששאלה: "אם את בקומה הראשונה למה את לא פותחת את הדלת ויוצאת?"

"המוקדנית התעכבה בשיגור צוות"

אביה של ענבל, משה שגב, הגיש לאחרונה תביעה נגד מגן דוד אדום וגופים נוספים בה הוא טוען כי אילו מוקדנית החירום הייתה פועלת כפי שמצופה ממנה - חיי בתו היו ניצלים. "אילו קיבלה ענבל ממוקדנית מגן דוד אדום הנחיות מצילות חיים היתה המנוחה נותרת בחיים", נכתב בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד אלי סרור ודורון מוזס ממשרד סרור, מור ובן הרוש עורכי דין, לבית משפט המחוזי בחיפה.

לקראת סוף השיחה אומרת המוקדנית לענבל כי היא שלחה לכתובת הדירה צוות כיבוי אש. ראוי לציין כי לא ברור באיזה שלב של השיחה שלחה המוקדנית את הכוח. חרף זאת, בכתב התביעה טוענת משפחתה של ענבל כי "מוקדנית מגן דוד אדום סברה כי ענבל מותחת אותה וכך גם התייחסה לאירוע. למרות מצוקתה הרבה של ענבל, המוקדנית לא העניקה לה הנחיות מצילות חיים, התעכבה בשיגור צוותי כיבוי האש ופעלה תוך זלזול וקלות דעת ביחס לאירוע הקשה".

אין תמונה
עו"ד אליהו סרור


למרות שההקלטה הייתה ברשותו זמן רב, רק ביום רביעי שעבר אזר אביה של ענבל את הכוחות להאזין לקולות המצוקה של בתו המנוחה. "שלחתי ילדה שרק ביקשה להתנדב, לעשות טוב, והיא לא חזרה", אמר האב.

"המוקדנית שקיבלה את השיחה לא הפנימה שבצד השני של הקו ישנה בחורה שחייה תלויים בשיחה הזו", מדגיש עו"ד סרור. "יש תפקידים שביצועם על באופן מקצועי הוא שמפריד בין חיים ומוות. פשוטו כמשמעו".

נמצאה מחוסרת הכרה

כוחות החילוץ שהגיעו לדירה הבוערת מצאו את ענבל מחוסרת הכרה על רצפת חדר המקלחת עם דופק ונשימה שטחיים. ענבל פונתה לבית החולים תל השומר במצב אנוש, כשהיא סובלת מכוויות בכל חלקי גופה. בבית החולים, למרבה הצער, נפטרה לאחר שבועיים בהם נלחמה על חייה. כעת תובע אביה של ענבל פיצויים בגובה של יותר מ-2.5 מיליון שקלים.

מדוברות מגן דוד אדום נמסר בתגובה: "מד"א מביע צער עמוק על מותה של ענבל ז"ל, יצויין כי כבר בתחילת השיחה ותוך כדי התשאול הטלפוני, הזניקה המוקדנית לדירה הבוערת את צוותי מד"א ואת כוחות כיבוי אש, והדברים עולים גם מההקלטה עצמה. מדובר באירוע מלפני כשש שנים ומאחר והנושא נמצא בהליך משפטי אנו מנועים מלהתייחס אליו מעבר לכך בתקשורת. את תשובתנו המפורטת נגיש לבית המשפט. עם זאת, יודגש כי מוקדי החירום במד"א מצוידים במיטב הטכנולוגיה, לרבות טכנולוגיה שנועדה לאתר ולמנוע בזמן אמת תקלות או טעויות אנוש. אנשי המקצוע במוקדי מד"א, שהינם חובשים ופרמדיקים שנבחרים בקפידה, עוברים באופן קבוע הכשרות והשתלמויות מיוחדות בנושא. הם מתחילים את הטיפול הרפואי בהדרכה טלפונית מצילת חיים ומנחים את הפונים אליהם כיצד לפעול עד להגעת צוותי מד"א למקום. גם במקרה הזה, שלא היה אירוע רפואי, ניסתה המוקדנית לברר האם יכלה הפונה לברוח מהדירה, אך למרבה הצער, ככל הנראה, תוך שניות הגיעה האש למנוחה".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv