לקיחת שוחד, שיבוש הליכי חקירה, מרמה והפרת אמונים: זו רשימת העבירות שבהן הורשע דוד ואנונו, ראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים לשעבר. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן, קבע כי ואנונו לקח שוחד בסך 300 אלף שקלים מיוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ (ששימש עד מדינה בפרשה) ובניסיון לקיחת שוחד גם מהזמר קובי פרץ בעצמו. פרץ יצוין, סירב לשלם לואנונו את סכומי הכסף שדרש בעבור עזרה בפתרון בעיות המס שלו.

עם זאת, זוכה ואנונו מהאישומים כי סחט באיומים את איש העסקים קובי מימון ומהאישום כי לקח שוחד ממנכ"ל קדימה, משה שחורי ומרעייתו, עו"ד דליה שחורי. בהכרעת הדין כתב השופט דוד רוזן בין היתר כי "העדות של ואנונו בבית המשפט לא הייתה בבחינת גרסה". רוזן סקר את שאר העדויות שנשמעו בתיק וציין כי "את העדות של יוחאי יעיש, מצאתי אמינה, למרות המורכבות שבה. העדות של יואל מוגמי, (היועץ הפוליטי של משה שחורי) מצאתי בעייתית פי כמה ועל פיה לבדה לא הייתי מסוגל לקבוע ממצאים. גם על פי העדות של קותי ברזילי לא הייתי יכול לקבוע דבר".

ואנונו: "עצוב לי"

עם צאתו מבית המשפט הביע ואנונו פליאה על החלטת השופט. "אני חייב בשלב ראשוני לקרוא את החומר ורק אז אוכל להגיב. זה שאדם פלוני לפני שנים אמר דברים בשמי, ומזה ליצוק את ההאשמות נגדי, זה עצוב לי", אמר ואנונו לחדשות 2 באינטרנט.

"אמרתי גם בעדותי במשטרה שבאותו זמן שאלמנה פנתה אלי כדי שאסייע לה, ואני באופן פיזי ביצעתי העברה של כספים כדי לעזור", הוסיף ואנונו. "לפי דעתי לא ביצעתי עבירות, אבל השופט קבע אחרת וצריך לכבד את זה".

עורך דינו של ואנונו ליאור אפשטיין ציין כי מרשו צפוי לערער על פסק הדין. "הוא זוכה בשלושה מתוך חמשת האישומים", אמר אפשטיין. "ההרשעה כולה היא על בסיס עדותו של עד המדינה. עדות עד המדינה על פי החוק בארץ, נמדדת בשני פרמטרים - אמינות העד על פי תחושתו של השופט והסיוע שניתן לו מטעם המדינה. על כן להערכתי אנו נמצאים רק במחצית הדרך".

הפרשה שזעזעה את רשות המסים

בחודש מרס, הגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה כתב אישום חמור נגד ואנונו שבמרכזו עמדו שלוש הפרשות: פרשת פרשת יעיש, פרשת איש העסקים קובי מימון, פרשת משה ודליה שחורי.

על-פי כתב האישום, במספר הזדמנויות לאורך שנים השתמש ואנונו במעמדו הבכיר ברשות המסים, נגישותו לגורמים ברשות המסים וקשריו, תוך עשייה בתוך רשות המסים כבתוך עסקו הפרטי, למען בצע-כסף, לשם מימון רמת חיים גבוהה ולשם קידום האינטרסים האישיים שלו, לרבות טיפוח קשרים עם בעלי תפקידים במשרות פוליטיות וציבוריות שונות. זאת, באחד או יותר מהאמצעים הבאים: בהטלת אימה על נישומים תוך חשיפת מידע מסווג אודות הליכים המתנהלים כנגדם ברשות המסים, והתניית הטיפול בהם וקידום ענייניהם תמורת תשלום; בהעמדת מעמדו הבכיר, כוחו וקשריו לקידום ענייניהם של נישומים ברשות המסים; בנטיעת ציפיות אצל נישומים, בין היתר בדרך של הבטחה או יצירת מצג כי הנאשם, באמצעות מעמדו הבכיר, כוחו וקשריו, יפעל לקידום ענייניהם.

על-פי כתב האישום, בתחילת 2007, בתקופה בה שימש כמנהל היחידה הארצית לאכיפה וגבייה ברשות המסים, קשר ואנונו קשר עם איש העסקים רן הדר ז"ל לביצועה של תוכנית עבריינית, לפיה הדר יפנה נישומים לטיפולו של ואנונו תמורת קבלת שוחד שאותו הם יחלקו ביניהם.
בסמוך לכך יצר הדר קשר עם יואל מוגמי, היועץ הפוליטי של מנכ"ל מפלגת קדימה, וביקש ממנו להפנות לקוחות נישומים שיש להם בעיות בתיקי מס לטיפולו של ואנונו בעבור תשלום שוחד. בהמשך, ניסה לקחת שוחד מיעיש ומאמרגנו בתמורה לעזרה בבעיות המס שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק