בית המשפט המחוזי בנצרת גזר היום עונש מאסר עולם על רומן זדורוב, שהורשע הבוקר ברצח הילדה תאיר ראדה ז"ל, לפני כמעט ארבע שנים בבית הספר בו למדה בקצרין. במהלך החקירה שינה זדורוב את גרסתו ואף חזר בו מהודאתו ברצח. חוסר העקביות גרם לספקות בקרב הציבור, אך ראיות שנחשפות הערב לראשונה מציגות עמדה עקבית של הרוצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

בגזר הדין הסתמכו השופטים על כל הראיות שנאספו במהלך השנים שעברו מאז הרצח. בנוסף לדיווחים מבית המשפט, נחשפו השופטים לראיות שהוצגו הערב לראשונה במהדורה המרכזית, בהם תיעוד של שחזור הרצח, כפי שביצע זדורוב בשלוש פעמים שונות.

בפעם הראשונה תיאר זדורוב כיצד שיסף את גרונה של תאיר בת ה-14, שעה ששוחח עם אסיר נוסף ששהה עמו בתא המעצר. זדורוב לא ידע שאותו אסיר הוא מדובב מטעם המשטרה. בפעם השנייה שיחזר זדורוב את הרצח בפני חוקרי המשטרה. גם שם תיאר כיצד תקף את הנערה ושיסף את גרונה. בפעם השלישית היה זה בתא השירותים בבית הספר שבו נרצחה תאיר.

שופטי המחוזי הטילו על הנאשם עונש מאסר עולם בגין עבירת הרצח וכן עונש שנתיים מאסר בפועל בחופף למאסר העולם. בנוסף, נגזרה על זדורוב שנת מאסר אחת על תנאי למשך שנתיים.

"נקבע כי מדובר במארג ראייתי, איכותי, צפוף, אשר לא הותיר ספק בדבר אשמתו של הנאשם רומן זדורוב ברצח", כתבו סגן נשיא בית המשפט השופט יצחק כהן והשופטים חיים גלפז ואסתר הלמן בהכרעת הדין, מוקדם יותר הבוקר. "אין לנו כיושבים בדין לא חרבות ולא כידונים, לא מטוסים ולא תותחים, בפנינו הראיות כפי שהונחו על שולחננו, ההלכות הקובעות, מצוות המחוקק ושורת ההגיון".

"הנאשם שיקר במצח נחושה בביהמ"ש, נהג במניפולטיביות, הלך ביום הרצח בעקבות המנוחה, הסתיר את אוזניות הנגן מתחת לחולצתו על מנת שלא תתלכלכנה ואז, בקור רוח, שיסף את גרון המנוחה, השליך את המכנסים שלבש ביום הרצח, שבר והעלים את להב הסכין היפנית בה ביצע את הרצח הנתעב וניקה את נעליו ואת טבעת הנישואין שענד מדם המנוחה".

"אני המום ומופתע כרבים נוספים. תם - ולא נשלם", אמר בתום הדיון עו"ד דוד שפיגל, המייצג את זדורוב. "נערער לעליון, בלי שום ספק. אני מכבד את בית המשפט, אך לעניות דעתי נעשתה כאן טעות איומה של התייחסות לפרשנות, התעלמות מסימני השאלה בחומר הראיות, ואני מרשה לעצמי לומר משפט קשה: להחלטה הזו יש קלון".

"בית המשפט בהרכב של שלושה שופטים אמר את דברו בקול רם וצלול באופן שאנחנו תקווה שישים קץ לחרושת השמועות והספקולציות חסרות האחריות, שפוזרו בתקשורת במטרה לזרות חול בעיני הציבור", לדברי הפרקליטות. "העדפנו לנהל את המערכה לא בתקשורת אלא בבית המשפט".

הרצח שהסעיר את המדינה

ב-6 בדצמבר 2006 נמצאה גופתה של ראדה, בת 13 מקצרין שברמת הגולן, בחדר השירותים בבית ספרה "נופי גולן". על גופתה נמצאו סימני דקירה רבים וניכר כי היא נרצחה באכזריות רבה. במהלך החקירה נבדקו כיווני חקירה רבים, אולם בסופם נעצר חשוד אחד בפרשה: רומן זדורוב, פועל בניין בן 32 שעבד ביום הרצח בשטח בית הספר.

כשבועיים לאחר הרצח הודיעו במשטרה כי הוא פוענח. המשטרה הודיעה שזדורוב הודה ושחזר את הרצח המזעזע. הודעת המשטרה רק עוררה גל נוסף של השערות בנושא. גם משפחתה של תאיר אמרה לאחר ההודאה כי "יש לנו תחושה שיש משהו לא פתור". היום כאמור, קיבל בית המשפט את עמדת הפרקליטות והרשיע את זדורוב ברצח.