מארי פיזם ורוני רון (צילום: חדשות 2)
רוני ומארי בבית המשפט. מומחה לקרב מגע | צילום: חדשות 2

"אני מומחה לאומנויות לחימה, וזו הסיבה שהמכה שנתתי לרוז הייתה קטלנית" - זהו קו ההגנה החדש של רוני רון, שיוצג מחר בבית המשפט - רגע לפני מתן גזר דינו בעקבות הרשעתו ברצח נכדתו רוז פיזם. את גזר הדין במשפט רצח רוז נעביר מחר במשדר מיוחד בשעות הצהריים כאן בחדשות 2 באינטרנט.

לפני כשבועיים החליט בית המשפט המחוזי בפתח תקווה לדחות את הדיון בטיעונים לעונש של רוני רון, שהורשע ברצח נכדתו, ושל אמה מארי שהורשעה בשידול לרצח, זאת בעקבות מה שהוגדר "טענות חדשות" של צוות ההגנה. בצעד מפתיע למדי, הצטרף עורך הדין בני נהרי לצוות ההגנה של רון, וביקש מבית המשפט לדחות את הדיון משום שהוא שמע מרון "טענה מעניינת שטרם נשמעה בבית המשפט". 

היום מתבררת מהי אותה "טענה מעניינת". עו"ד נהרי ועמיתו לצוות ההגנה, עו"ד גיל פרידמן, יטענו מחר כי רון כלל לא התכוון לרצוח את רוז, אולם הוא היכה אותה בעוצמה משום שכך הוא רגיל כמומחה לאומנויות לחימה. 

"לאחר ששמעתי את סיפור חייו של רוני רון בכלא, נוכחתי לדעת שיש לו הכשרה של קרב מגע מתקופת שירותו בצבא", סיפר עו"ד בני נהרי לחדשות 2 באינטרנט. "אני מומחה בעריכת דין והוא מומחה בקרב מגע, והמכה של שנינו אינה זהה. על פי חוות הדעת של פרופ' היס, מנהל המכון הפתולוגי באבו כביר, רוז מתה מעוצמת המכה שקיבלה, ועל כן יש להחשיב את המעשה כהריגה ולא כרצח".

בכל מקרה, גם אם בית המשפט לא ישתכנע, בכוונת סניגוריו של רון לערער על ההרשעה לבית המשפט העליון. גם פרקליטתה של מארי פיזם, עו"ד רויטל סוויד, הודיעה כי בכוונתה לערער לבית המשפט העליון על הרשעתה של מארי בשידול לרצח.

רון הורשע ברצח, מארי בשידול לרצח

כמעט שלוש שנים אחרי שהטרגדיה של רוז פיזם נחשפה במלואה, בחודש שעבר הרשיע בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את רוני רון, סבה של הילדה, ברצח. אמה, מארי פיזם, הורשעה בשידול לרצח.

החוק קובע כי אדם שהורשע ברצח בכוונה תחילה יישלח למאסר עולם - ועונש זה בלבד. עם זאת, מבקשים בפרקליטות לגזור עונש דומה גם על האם, מארי - שהתמוטטה באולם הדיונים עם הקראת הכרעת הדין. סנגוריה מתכוונים לבקש להפחית בשנות המאסר שייגזרו עליה, בטענה שאחריותה למעשה הייתה פחותה באופן יחסי.

השופט אברהם טל הרשיע את מארי בשידול לרצח, בין היתר בשל העדויות המצביעות על כך שהתבטאה פעמים רבות בעד סילוקה של רוז מהבית וטענה כי נוכחותה אינה מיטיבה עמה. "מערכת היחסים המורכבת והמיוחדת בין הנאשמים יצרה תרחיש שלפיו שידלה הנאשמת והפצירה בנאשם להיפטר מרוז", כתב השופט טל. "היא היתה מודעת לכוח ההשפעה שלה עליו ולאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית בהכירה את הנאשם ובכך שחפצה בתוצאה הקטלנית, גם אם כמוצא אחרון".

על חלקו של רון, כתב השופט: "בעקבות ההפצרות הרבות ולאור אישיותו האלימה, כשלא נמצא עוד מוצא אחר, החליט לגרום למותה של רוז ולהטביעה בירקון וכך להיפטר ממנה לעד". 

הנאשמים שינו גירסאות - וגרמו לסחבת

הדיונים בתיק נמשכו לאורך זמן רב בשל מורכבותו הרבה, ובעיקר עקב התנהגות הנאשמים - ששינו את גרסותיהם מספר פעמים עד כדי שגם בכתב האישום נגדם לא נכלל פירוט מדויק שתיאר כיצד ומתי בדיוק ביצעו את המעשים המיוחסים להם.

רוז נרצחה כשהייתה בת ארבע. בפרקליטות התבלטו ארוכות עד שלבסוף הוחלט שם להגיש נגד השניים כתב אישום בגין רצח. "במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה גרמו הנאשמים, או מי מהם, בהחלטה משותפת ובמתכוון למותה של רוז, בדרך ובמקום שאינם ידועים למאשימה", נכתב בכתב האישום.

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה, כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה". אחרי שורה של גרסאות שקריות דבק רון בגרסה לפיה היכה את רוז למוות, אך כי לא התכוון לרצוח אותה.

ממצאים סותרים באשר לסיבת המוות

למרות מתן הכרעת הדין, נותרו חלק מפרטי הרצח כשהם עדיין לוטים בערפל. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב - ויצא להיפטר מהגופה. אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

"המוות יכול היה להיגרם מנזק תוך גולגלתי כמו חבלת ראש או סטירה בלחי. הואיל ועצמות הגולגולת בילדים הן דקות וגמישות, קיימת אפשרות של מעבר נוזלים גם ללא שבר", נכתב בדוח הנתיחה. הגופה, שהושלכה למי הנהר העכורים, הייתה במצב של ריקבון מתקדם, מה שהקשה עוד יותר על הפתולוגים להגיע למסקנות חד משמעיות ולהבין מה בדיוק גרם לרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק