ואדים פוליצ'וק, חייל משוחרר מכרמיאל, התעורר בוקר אחד וגילה שהוא עצור בעקבות שלוש עבירות חמורות אותן ביצע, לכאורה כמובן. פוליצ'וק נעצר בעקבות תלונה כי צעיר עקב אחריו, הכה אותו וחטף את נשקו באזור כרמיאל. בשבוע שעבר התברר, כי את העבירות ביצעה כנופיית ערבים ישראלים תושבי סכנין, וכתב האישום נגד פוליצ'וק - בוטל.

במשך חודשיים ארוכים השוטרים מאשימים את ואדים, מקריאים לו האשמות שכלל לא קשורות אליו, והוא אומר בעדותו שהוא לא עשה את הדברים האלה. איש לא האמין לו גם אחרי שהציג אליבי מבוסס.

כפי שניתן לראות בסרטון, פעם אחר פעם ואדים אומר לחוקר שהוא לא ביצע את המעשה ואף מביע נכונות לגשת לבדיקת פוליגרף ולמסדר זיהוי. אך העניינים רק הלכו והסתבכו, כשבמסדר זיהוי הוא זוהה בוודאות. "אתה היית אמור להיות הבן אדם הכי שליו במסדר, יותר מהניצבים", אמר לו החוקר.

"אמרתי אין אין, אני לא יכול כבר, אני לא רוצה לחיות אני רוצה למות", אמר ואדים לחדשות 2. רק אחרי חודשיים, כשבוצעה חטיפת נשק נוספת על ידי כנופיה של ערבים, שהודו גם באירוע בו הואשם ואדים הוא שוחרר. עכשיו כולם מאמינים לו, אבל עבורו זה מאוחר מדי.

מסכת ארוכה של טעויות

מדובר כאן ללא ספק במסכת ארוכה של טעויות וחוסר רצון של המשטרה והפרקליטות לראות את כל הראיות נגד פוליצ'וק. שלושה שופטים מבית המשפט בעכו לא התרשמו מעדויות בני המשפחה והחברים שהיו עם פולישוק ומהאליבי המוצק אותו הציג לשופטים, אלא ביקשו להסתמך על זיהויו במסדר זיהוי.

"אמרתי מהתחלה למשטרה: תעשו את כל הבדיקות שאתם רוצים. בדיקת רקמות, בדיקה במכשיר הטלפון הסלולרי שלי, אני יודע טוב מאוד שאני חף מפשע". על פוליצ'וק, שכאמור היה חייל מצטיין ונעצר לראשונה, הופעלו לחצים רבים על מנת שיודה בסעיפים בהם הואשם. "הושיבו אותי עם מדובבים, הם הלחיצו אותי נורא. היה לי מאוד קשה לעמוד בלחצים, ואפילו חשבתי להתאבד".

"שהפרקליטות והמשטרה יבצעו בדק בית"

פרקליטו של פוליצ'וק, ליאור בר זוהר, מקווה שבמשטרה ובפרקליטות יחקרו את הטעות שלהם לעומק. "מניח שהפרקליטות והמשטרה יבצעו בדק בית, קשה לי להאמין שזה יעבור בשקט ואני מקווה שמקרים כאלה, שבהם צעיר יכול לקום בוקר אחד ולהיכנס לסרט רע, לא יישנו בעתיד".

בפרקליטות ובמשטרה אגב, לא מתרשמים יתר על המידה מטענותיהם של השניים. במשטרה אומרים שחומר החקירה הועבר לפרקליטות והם אלה שהחליטו להגיש נגד פוליצ'וק כתב אישום, ובפרקליטות המדינה אמרו בתגובה לטענות: "מי שלא עושה, לא טועה".