נחום מנבר כמעט ומסמן 12 חריצים על קיר תא המאסר שלו, אחד לכל שנה ששהה בפנים לאחר שבית המשפט הרשיע אותו בסיוע לאויב הכולל אספקת ידע וציוד ביטחוני לאירן. היום הגיע מנבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאחר שהגיש עתירה שמטרתה לתת לו הזדמנות נוספת להופיע בפני ועדת שחרורים, לאחר שלפני שנה הגיש בקשה כזו והיא נדחתה.

עורך דין אבי ריכטמן, המייצג את מנבר, הציג במהלך הדיון דוח חדש של עובדת סוציאלית בו נקבע כי בניגוד לעבר, כיום מנבר מתחרט על מעשיו באופן טוטאלי, "בלי אבלים", כלשונו. "הוא כבר לא מניפולטיבי כפי שנקבע בעבר", אמר עו"ד ריכטמן. "הוא לוקח אחריות באופן מלא".

ברגע אחד של שקט ניצל מנבר את ההזדמנות כדי להפנות בקשה לשופטים: "בית המשפט קבע את מה שקבע. אני הבעתי חרטה מלאה", אמר. "אני לוקח אחריות על כל מה שעשיתי. אני מבקש: אני בן 62 ורוצה להקים משפחה במדינת ישראל - שילמתי את חובי לחברה". בית המשפט טרם החליט באם מנבר יזכה לראות את ועדת השחרורים, ודחה את ההחלטה ליום רביעי.

"המוסד נוטר למנבר טינה"

מנבר הורשע בשנת 1998 בשורה של עבירות ביטחוניות ובהן סיוע לאויב במלחמתו בישראל, ניסיון לסיוע לאויב ומסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. בית המשפט קבע כי במהלך שנות ה-80 קיים מנבר יחסי מסחר עם אירן וסיפק לה ידע, ציוד וחומרים ביטחוניים. מנבר הורשע ל-16 שנות מאסר בפועל.

בתום הדיון אמר עורך דינו של מנבר כי החלטותיו של בית המשפט אינן מסתמכות על מקורות אמינים. "במסגרת הדיון ביקשנו את חוות דעתם של גורמי הביטחון", אמר עו"ד ריכטמן. יחיאל חורב מהמלמ"ב נתן את דעתו שמנבר אינו מסוכן וגם יעקב פרי, ראש השב"כ בזמנו, טען שהוא לא מסוכן. המוסד לעומת זאת, טען שמנבר מסוכן, אבל לא משיקולים בטחוניים גרידא".

לטענת עורך דינו של מנבר, ראש אמ"ן דאז אורי שגיא טען כי המוסד מוסר חוות דעת שלילית על מרשו, מאחר ובעת מעקב לאיסוף מידע עליו שנערך בווינה, נהרגו בתאונת דרכים שני סוכני מוסד. מאז, כך טוען ריכטמן, נוטרים למנבר טינה בארגון המודיעין.

בתום הדיון, במסדרונות בית המשפט, פנה ריכטמן אל נציגי התביעה שישבו על ספסל ומבלי שרצו בכך הקריא להם כתבה מהעיתון על אסיר רוסי שהשרירותיות שבמאסרו מזכירה לו את המקרה של מנבר.  ביום רביעי הקרוב הם ישובו לבית המשפט כדי לקבוע עם לאחר 12 שנה מנבר ישוחרר.