"הודה בשל לחץ נפשי". זדורוב (צילום: חדשות 2)
רומן זדורוב | צילום: חדשות 2

תוצאות בדיקת מומחה ה-FBI, שלכאורה שומטות את הקרקע תחת חלק מהראיות המרכזיות שהביאו להרשעתו של רומן זדורוב ברצח תאיר ראדה ז"ל, הפיחו רוח אופטימית בזדורוב עצמו ובקרב מקורביו לקראת הערעור בתיק. בניגוד להם, קיבלו בני משפחת הקורבן בספקנות רבה את ההתפתחויות בפרשה, שנחשפו במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא הייתי מופתעת מתוצאות הבדיקה", אמרה הלילה אולגה זדורוב, רעייתו של רומן, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "דווקא מכיוון שידעתי שאלו יהיו התוצאות שכרנו את שירותיו של מומחה בינלאומי גדול ובעל שם יוקרתי. כמוני, גם רומן ידע בוודאות שהתוצאות יהיו בעדנו".

זדורוב סיפרה כי הממצאים חיזקו את רוחו של בעלה. "הוא אופטימי ומעודד מאוד", היא תיארה. "עוד מההתחלה הייתה לנו תקווה ועדיין יש לנו. חוות הדעת של המומחה הזה הוסיפה אפילו עוד תקווה לזו שליוותה אותנו בשש השנים האחרונות".

בסיכום דבריה, הביעה זדורוב ביטחון בצדקת דרכו של בעלה ואמרה: "רומן חף מפשע. אני מקווה שיש במשפט הישראלי עוד קצת צדק, כדי שהוא יוכל לחזור ולהיות אדם חופשי". 

אביה של תאיר: "כל הסיפור הזה נועד להציק לנו"

בניגוד לאווירה שתיארה אולגה, הביעו בני משפחת ראדה ביטחון מוחלט בכך שהכרעת השופטים, שקבעו כי זדורוב הוא שרצח את תאיר, לא הייתה לשווא.

"הפסיקה בפרשה הזאת הייתה חד משמעית, והדברים האלה בטח שלא יכולים לערער אותה", אמר שמואל ראדה, אביה של תאיר. "אני בטוח שרומן זדורוב הוא הרוצח, וכך גם כל חברי הרכב השופטים שהצביעו עליו פה אחד כאשם".

שמואל ואילנה ראדה בתחילת המשפט נגד זדורו (צילום: חדשות 2)
הוריה של תאיר ז"ל | צילום: חדשות 2

באשר לזהות המומחה שביצע את הבדיקה עבור צוות ההגנה אמר אביה של תאיר כי "באירופה וגם ב-FBI נחשבים אנשי מז"פ למומחים. כל הסיפור הזה נועד להציק לנו. מבחינת המשפחה, הצדק נעשה ויצא לאור".  

הרשעתו של זדורוב נסמכה בעיקר על הודאתו בפני מדובב, שאליה הצטרף שחזור הרצח שתועד במצלמות המשטרה ובו גם פרטים מוכמנים שהיו ידועים לכאורה אך ורק לרוצח עצמו.

פרט לאלה, לא כלל התיק ראיות מדעיות - דוגמת דגימות דנ"א, רוק ושיער - שיש בכוחן לקבוע באופן ודאי את זהות הרוצח.

מומחה ה-FBI האמריקני לתביעות נעל בחן את הממצאים שהתגלו על מכנסיה של תאיר וקבע כי לא ניתן לקבוע שמדובר בטביעות נעליים, ולפיכך לייחסם לזדורוב.

חוות הדעת הדרמטית תועבר לעיון בית המשפט העליון, שם יתבקשו השופטים לאשר את הגשתה - אחרי שבערכאה הקודמת, שבה הורשע זדורוב, הגיש צוות ההגנה ממצאים אחרים. 

רצח בשירותי בית הספר

תאיר ראדה נרצחה בדצמבר 2006. גופתה נמצאה בתא שירותים בבית הספר "נופי גולן" שבו למדה, כשעליה חתכים רבים וחבלות שהצביעו על אלימות קשה שהופעלה נגדה.

רומן זדורוב, פועל בניין שעבד במוסד, נעצר זמן קצר אחר כך, הודה ברצח ושחזר אותו. מאוחר יותר הוא חזר בו מהדברים וטען כי נאלץ להודות בעקבות לחצים כבדים שהופעלו עליו. בספטמבר 2010 הוא הורשע ונשלח למאסר עולם.