רוצח דרק רוט מואשם בהונאת אשראי. ארכיון (צילום: חדשות 2)
רוצח דרק רוט מואשם בהונאת אשראי. ארכיון | צילום: חדשות 2

לבית משפט השלום בתל אביב הוגש כתב אישום נגד ארבל אלוני, שהורשע ברצח נהג המונית דרק רוט ז"ל לפני כ-19 שנים, בגין הונאת כרטיסי אשראי וקבלת דבר במרמה. על פי כתב האישום, אלוני ביצע את המעשים המיוחסים לו בזמן שעבד בנגריה במסגרת עבודות שיקום מטעם שירות בתי הסוהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלוני נאשם כי השיג, במועד שאינו ידוע, את פרטי כרטיס האשראי של אדם נוסף, והחל בביצוע שורה של עבירות הונאה, שהראשונה שבהן בוצעה במרס 2012. באחד מהמקרים רכש אלוני, על פי כתב האישום, מכונית המופעלת בשלט רחוק בשווי כ-3,000 שקלים. אלוני ביקש מאדם אחר לאסוף עבורו את המכונית משליח העסק, אך עם הגיעו של האדם לנקודת האיסוף - הוא עוכב על ישי שוטרים שדרשו ממנו ליצור קשר טלפוני עם אלוני.

זמן קצר לאחר מכן עורר אלוני את חשדם של השוטרים, בשעה שהסתובב הלוך ושוב ברחוב בסמוך להם. השוטרים ניגשו לאלוני, דרשו ממנו להזדהות, וזה הציג עצמו בשם הבדוי "חיים ארבל". לאחר מכן פתח אלוני במנוסה ונעצר לאחר מרדף קצר. בהמשך הצליח לחמוק מהשוטרים, שהצליחו לבסוף לעצור אותו לאחר שהתיזו לעברו גז פלפל.

מכתב האישום עולה עוד כי אלוני קיבל לידיו את פרטי כרטיס האשראי של אישה נוספת והזמין באמצעותו מוצרים שונים, בהם דק מעץ בשווי 19,600 שקלים. "בהיותו אסיר בשיקום, הפר הנאשם הוראה חוקית שניתנה מאת מנהל בית הסוהר בהזדמנויות רבות, בכך שלא ציית להוראות מקום העבודה והממונים עליו", נכתב בכתב האישום. "הוא יצא את שערי הנגריה ללא היתר, קיים קשר טלפוני לצורך הונאה בכרטיסי אשראי ובניגוד לחובותיו כאסיר בשיקום".

ארבל אלוני: "לא אני יריתי בדרק רוט"

בפברואר 2012 נחשפה לראשונה גרסתו של אלוני לרצח דרק רוט, בערעור שהגיש לבית המשפט. אלוני, שירה ברוט למוות יחד עם חברו משה בן אבגי ברוט בשנת 1994, ולאחר מכן ביצע עמו שוד מזוין, מרצה עונש מאסר של 21 שנה. בשנת 1998, בעת שהיו בחופשתם הראשונה מהכלא, ביצעו השניים שוד מזויין בחנות מכולת, פצעו את המוכרת ונידונו לחמש שנות מאסר נוספות. בן איבגי נמלט מאז לארגנטינה, ואילו אלוני נישא, הפך לאב לשניים, והחל בהליך שיקום. השניים אמנם הורשעו ברצח, אך השאלה שנותרה פתוחה היא מי מביניהם הוא זה שלחץ על ההדק.

בחומר שצורף לערעור עלה כי במספר דיונים שנערכו בבקשותיו לשחרור מוקדם, התבטא אלוני בפתיחות בפני אנשי הוועדה, אודות ליל הרצח. "לא אני יריתי", אמר והוסיף: "כששואלים אותי מי לחץ על ההדק, אני אומר שהיינו ילדים, וכשגדלנו זה הפך להיות סוד".

עוד ציין אלוני: "לא אני זה שיריתי, אך יש לי אותה אחריות של מי שירה. אני הייתי מסוגל לעשות את זה, ולא בורח מזה לשנייה, הייתי שם ולקחתי חלק. הייתי אז ילד בן 14 ולא ידעתי מה אני עושה, רק אחרי כמה שנים החלו לבוא אליי התובנות". בעתירתו של אלוני נחשף כי לפני חתונתו, התוודה בפני אשתו לעתיד כי לא הוא זה שירה ברוט, ובהתאם לבקשתה עבר בדיקת פוליגרף. "הלכתי למקום הכי מקצועי כדי לעבור בדיקה, ונמצאתי דובר אמת", אמר לוועדה.