בית המשפט העליון התיר הערב (ה') לבקשת כלי תקשורת לפרסם את זהותו של עד המדינה לשעבר בתיק הברנוער: מדובר בזאור חנקישייב, שנאשם בבידוי ראיות בפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטתו קבע השופט אורי שהם כי הגיע למסקנה ש"אין בחומר המודיעיני ביסוס קונקרטי לטענה שלפיה חשיפת זהותו של הנאשם תתרום או תגביר את הסכנה הנשקפת לו. במידה שיתקבל בעתיד מידע מבוסס, עדכני ואמין לגבי פגיעה אפשרית בנאשם, חזקה על הגורמים המתאימים, בשב"ס או במשטרת ישראל, כי יעשו את כל הדרוש על מנת למנוע כל חשש לפגיעה בשלומו ובבטחונו".

זמן קצר אחרי ההחלטה, הביע חנקישייב את זעמו ואמר למקורביו: "זה לא ייתכן. הבטיחו שלא יחשפו את השם שלי. נשקפת לי סכנה".

גם עו"ד חי הבר, שמייצג את עד המדינה לשעבר, לא אהב את ההחלטה לחשוף אותו. "יש להצטער כי בסופו של דבר אדם שניגש לרשויות המדינה ובידיו היה מידע שמצביע על מי שביצע לטענתו את הרצח, מוצא את עצמו לא רק על ספסל הנאשמים - אלא אף זהותו וכל פרטיו נחשפים, וזאת בניגוד מוחלט לכל הרעיון שעומד מאחורי שמירה על ביטחונים ואי-חשיפת זהותם של אלה אשר מסייעים לרשויות אכיפת החוק", אמר.

לדברי עו"ד הבר הצטרפו פרקליטיו לשעבר של חנקישייב, עו"ד יאיר רגב ועו"ד דנה קרן. "עד המדינה לשעבר הוא קודם כל מקור מודיעיני ששיתף פעולה עם רשויות החוק ומסר מידע על מעורבים במעשי עבירה", אמרו. "פרסום פרטיו מסכן באופן ממשי את חייו ואת בטחונו. טובת הציבור מחייבת שרשויות אכיפת החוק ישמרו בסוד את זהותו גם אם הם סבורים שמסר מידע כוזב. עורך הדין טענו כי פרסום פרטיו של חנקישייב עלול להסית לפגיעה בו ולשדר מסר ברור לציבור 'שדמו הותר'.

חגי פליסיאן
חגי פליסיאן | צילום: 0404 פייסבוק

על פי כתב האישום שהוגש נגד חנקישייב, במהלך תקופת הפעלתו כעד מדינה הוא ניהל ערוצי תקשורת מקבילים עם חגי פליסיאן, כשאחד מהם נסתר מאנשי המשטרה ובו הציע לפליסיאן ליטול חלק בתוכנית לפיה הוא ישלח מסרון ויוקלט כשהוא אומר דברים שתוכנם יוכתב לו מראש ויקשרו אותו לאירוע. על פי כתב האישום, הוא הטעה את פליסיאן לחשוב כי ההקלטה והמסרון ישמשו אותו למטרות רווח בלבד והבטיח לחגי 4,000 ש"ח תמורת שיתוף הפעולה.

עוד נטען כי העד גרם לפליסיאן לומר דברים על מנת שיראו כהתוודות מוקלטת ברצח. את ההקלטה שביים הוא מסר לחוקרי המשטרה וטען בפניהם כי חברו אחראי לירי הקטלני. על בסיס "ראייה" זו, בנוסף לידיעות כוזבות אחרות שמסר העד, הוגש נגד פליסיאן כתב האישום בגין הרצח.

פרשת הברנוער - עדכונים אחרונים:

עד המדינה לשעבר מהכלא: "עשו ממני חלאת אדם"

הרצח בברנוער: הסכם עד המדינה בוטל, יוגש נגדו כתב אישום