ענת קם (צילום: רויטרס, חדשות)
ענת קם, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בדרך אל החופש: יותר משנתיים לאחר שהחלה לרצות את עונשה, החליטה הבוקר (ה') ועדת השחרורים שליד השב"ס על שחרורה המוקדם של האסירה ענת קם. בעקבות ההחלטה צפויה קם להשתחרר בעוד כעשרה ימים, לאחר שריצתה שני שלישים ממאסרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכך קיבלה הוועדה את בקשתה של קם ופרקליטיה, והחליטה לקצר שליש מתקופת מאסרה של מי שהורשעה בהעברת מידע רגיש לידי עיתונאי "הארץ", אורי בלאו. בחוות הדעת שהוגשה לוועדה נכתב שהתנהגותה של קם בכלא הייתה ללא רבב. בעבר היא אף הביעה חרטה על המעשים שבגינם הורשעה.

"אני שמח שהוועדה קיבלה את טענותינו וסברה כי אין בעיה של מסוכנות לציבור בשחרורה של ענת קם", אמר סנגורה, עו"ד אילן בומבך, לחדשות 2 Online. "אין חשש שהיא תעבור את אותה עבירה פעם נוספת, והתנהגותה במאסר הייתה ללא דופי. בתקופה האחרונה ניהלתי מגעים עם הפרקליטות, ואני שמח שגם הם קיבלו את טענותינו".

"שמח שקיבלו את טענותינו". עו"ד בומבך (צילום: חדשות 2)
"שמח שקיבלו את טענותינו". עו"ד בומבך | צילום: חדשות 2

תבעה פיצויים בסך 2.6 מיליון שקלים

קם הורשעה במסירת מידע סודי ובהחזקת ידיעה סודית, לאחר שהעבירה לידי הכתב כ-1,800 מסמכים שהעתיקה ממחשבי לשכת אלוף פיקוד המרכז. בחודש נובמבר 2011 גזר עליה בית המשפט המחוזי בתל אביב ארבע שנות מאסר וחצי - לאחר שזו הודתה במעשים. שנה לאחר מכן קיבל בית המשפט העליון את ערעורה, והחליט לקצר את עונשה בשנה.

בהמשך החליטה לתבוע את בלאו ואת העיתון, בטענה כי רשלנותם היא שהביאה לחשיפתה כמקור העיתונאי של הפרשה. לפני כשנה היא אף הגישה תביעת פיצויים בסך 2.6 מיליון שקלים נגדם. "קם רואה בנתבעים אחראים ישירים לחשיפתה", נכתב בכתב התביעה. "היא דרשה מבלאו כי לעולם לא יגלה מהיכן הגיעו אליו המסמכים".

אורי בלאו (צילום: חדשות 2)
אורי בלאו, ארכיון | צילום: חדשות 2

הפרשה התפוצצה בשנת 2009 וגרמה לסערה גדולה במערכת הביטחון ובכלי התקשורת בארץ. בהיותה חיילת בלשכת אלוף פיקוד המרכז, הצליחה קם לנצל את נהלי האבטחה ולהעתיק למחשב שלה את המסמכים המדוברים.

לאחר שחרורה מצה"ל, יצרה קשר עם העיתונאי בלאו והעבירה לו את המסמכים, שחלקם פורסמו על ידו - למרות איסור צנזורה על הפרטים שבהם. קם נעצרה כבר בשנת 2009 והודתה בחקירתה בשב"כ במסירת המידע לעיתונאי.

למרות שהעונש המקסימלי לעבירה שבה הורשעה עומד על 15 שנות מאסר, הורה בית המשפט לשלוח אותה לארבע שנים וחצי - שבהמשך קוצרו גם הם. חשיפת הפרשה הביאה לשינויים מרחיקי לכת בנהלי אבטחת המידע של לשכות הבכירים בצה"ל.

בהכנת הכתבה השתתף עזרי עמרם