"אין לתת הכשר למעשיו" | צילום: נועם מושקוביץ

כפי שפורסם בשבוע שעבר במהדורה המרכזית, הודיע היום (ד') היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין שאין בכוונתו לערער על הכרעת הדין בעניין שר החוץ אביגדור ליברמן, שזוכה לפני כחודש מעבירת מרמה והפרת אמונים שיוחסה לו בפרשת מינוי השגריר זאב בן אריה. ויינשטיין קיבל את ההחלטה לאחר שהגיע למסקנה כי הסיכוי שהערעור יתקבל נמוך אך הבהיר כי "אין בכך לתת הכשר למעשיו של ליברמן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זמן קצר לאחר פרסום הכרעת הדין נדרש היועץ המשפטי לממשלה לשאלה האם יש מקום להגיש ערעור מטעם המדינה כנגד הזיכוי, ובעניין זה הובאו בפניו חוות דעת וקוימו מספר דיונים. לאחר ששקל והתייעץ עם גורמים שונים, החליט ויינשטיין לאמץ את עמדתם של פרקליט המדינה היוצא והנכנס שהמליצו בפניו שלא להגיש ערעור.

ההחלטה של היועץ המשפטי מתבססת בין היתר על הערכות מקצועיות שקיבל, כי סיכוי הערעור נמוך, וזאת על אף שויינשטיין סבר שהתשתית העובדתית והמשפטית בתיק הצדיקה כתב אישום והרשעה בעבירה שיוחסה לשר החוץ ליברמן.

לא יערער, ויינשטיין
לא יערער, ויינשטיין | צילום: חדשות 2

למרות ההחלטה, מדגיש היועמ"ש היום כי "אין בכך כדי לתת הכשר למעשיו של מר ליברמן, אשר גם בית המשפט שזיכה אותו מצא שהם אינם ראויים, אינם מוסריים, ואינם עומדים בסטנדרט המצופה מאיש ציבור, ודאי במעמד כה בכיר של שר בממשלת ישראל".

"אני מכבדת את החלטת היועץ המשפטי לממשלה", אמרה שרת המשפטים ציפי לבני במהלך נאום בכנס אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי בהרצלייה. "שר המשפטים ממילא לא יכול, לא ראוי ואסור לו לעסוק בנושאים אישיים שנמצאים על שולחן פרקליט המדינה או היועץ המשפטי לממשלה, קל וחומר כאשר מדובר בשר אחר בממשלה. אני נתתי לכל אורך הדרך גיבוי מלא למערכת״.

השופטים קבעו: ליברמן לא חצה את הסף הפלילי

בחודש שעבר החליטו שופטי בית משפט השלום בירושלים פה אחד לזכות את ליברמן מעבירות מרמה והפרת אמונים בפרשה השגריר שבה הואשם ליברמן ולפיה מינה את זאב בן אריה לשגריר ישראל בלטביה, וזאת בשל מידע שהעביר לו לגבי חיקור דין שמתכוונים לערוך לו במסגרת החקירה נגדו.

בהחלטתם קבעו השופטים כי "לא הוכח שהנאשם קיבל את המידע בתוקף תפקידו ולא היה במינוי משום קידום לבן אריה. אין ניגוד עניינים כה חמור כפי שטענה הפרקליטות, בין אריה היה ראוי לתפקיד. המינוי תאם את יכולותיו". יחד עם זאת, קבעו השופטים כי ליברמן "פעל באופן בלתי ראוי באופן שהביא את הדברים לועדת השרים - אך הדבר לא חצה את הסף הפלילי".

הג'ובים של ליברמן לשרים לשעבר
ליברמן, לאחר הזיכוי | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ימים ספורים לאחר שזוכה, השובע ליברמן כשר בממשלה, ושב ללשכתו במשרד החוץ. במהלך השנה האחרונה בה ניהל את משפטו, ליברמן נשאר חבר כנסת ואף כיהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. לאחר הבחירות, נתניהו התעקש לשמור לו את תיק החוץ, זאת בהסכמה עם שותפיו החדשים לקואליציה, בנט, לפיד ולבני מתוך הבנה שאם ליברמן יזוכה - הוא יחזור לתפקידו, כפי שבסופו של דבר אכן קרה.