הפגנה נגד שחרור המחבלים, אתמול (צילום: מוניס זחאלקה, חדשות 2)
הפגנה נגד שחרור המחבלים, אתמול | צילום: מוניס זחאלקה, חדשות 2

רבים מבני המשפחות השכולות שיקיריהם נרצחו על ידי האסירים שישוחררו במסגרת המחווה לרשות הפלסטינית טענו כי אף גורם רשמי לא עידכן אותם על שחרור המחבלים הקשורים אליהם. בדיון שנערך היום (ב') בוועדת הפנים של הכנסת אמרה עו"ד יפעת רווה ממשרד המשפטים, כי אכן "לא הצליחו לאתר את כולם. היו כאלו שהחליפו מספרי טלפון והיו גם בעיות טכניות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שעתיים לאחר סגירת הרשימה ניסו ליצור קשר עם המשפחות באמצעות קצינות נפגעים והארגון היציג של נפגעי פעולות האיבה", הסבירה עו"ד רווה. אחד האבות השכולים שנכחו בדיון, יוסף צור, העיר כי "הודיעו לשבע משפחות בלבד מתוך 16".

יושבת ראש הוועדה, ח"כ מירי רגב, ציינה כי רשימה טנטטיבית של המשוחררים הייתה ידועה כבר לפני שבוע ולטענתה ניתן היה להיערך כדי להודיע למשפחות על השחרור בצורה מיטבית. ח"כ דוד צור ממפלגת התנועה ביקש לבדוק אם ישנה מניעה לפרסם עוד היום את זהות האסירים שישוחררו בפעימות הבאות.

במהלך הדיון הביע צור את התנגדותו לשחרור האסירים, כמו גם ח"כ שולי מועלם-רפאלי ממפלגת הבית היהודי. אלא שח"כ תמר זנדברג ממרצ - גם היא חברה בוועדת הפנים של הכנסת - אמרה כי "שרי הבית היהודי הם אלו שאחראים לשחרור המחבלים, כי הם מנעו כל אופציה אחרת. מדוע לא פרשו מן הממשלה?", תהתה.

"נסערים, לא שאלו אותנו"

"לא שאלו אותנו, אין לנו מה לעשות", אמר הבוקר בתגובה שמוליק פרידמן, על שחרור רוצח בנו, גיא פרידמן ז"ל. "הוא נשפט למאסר עולם אחד והיה אמור להשתחרר עוד שנתיים. היינו בטוחים שהרוצח כבר שוחרר, אבל לא ידענו, רק אתמול ידענו. אנחנו נסערים, אבל מחאה לא תעזור".

סיריל פיינברג, אביו של עו"ד איאן פיינברג, שנדקר למוות בידי רעולי פנים מארגון חמאס, אמר כי גם הוא לא קיבל עדכון מהמדינה על השחרור, אלא שמע על כך מבתו. עמר מסעוד, שהיה מעורב ברצח של בנו ישוחרר בקרוב.

מירב אושר, בתו של אבי אושר ז"ל שנרצח במאי 1992 בעת שיצא לעבודתו במטע הדקלים ביישוב משואה, הייתה מצויה אף היא בסערת רגשות מקבלת ההודעה. "אנחנו מאוד מאוכזבים מהמדינה. אף גורם רשמי לא התקשר לאף אחד מבני המשפחה", היא אמרה.

צפו ברשימת האסירים שישוחררו