שלמה רהב שהורשע ברצח אמו
שלמה ראב בבית המשפט | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר שנת מאסר בפועל על שלמה ראב, תושב קריית מוצקין בן 59, שהורשע בניסיון רצח של אימו המנוחה בהתאם להודאתו.

"בפנינו מקרה מזעזע שבו מנסה בן, יוצא חלציה של אמו להרעילה במרמה", ציין השופט אילן שיף בגזר הדין. "הדעת ממאנת להאמין כיצד גמלה בנפשו של בן שפוי ומסור המטפל באמו שנים הרבה, ההחלטה לקטול את חייה של אמו הורתו".

השופט הדגיש כי הנאשם טיפל באמו במשך 10 שנים במסירות אין קץ, תוך ויתור על חייו הפרטיים. הוא עשה לילות כמים כדי לספק את כל מחסורה, ואף נמנע מלהעבירה למוסד סיעודי. בנוסף, כל עדי האופי שהובאו במהלך המשפט סיפרו על בן טוב ומסור.

כאשר השופט גזר את הדין, פרץ ראב בבכי וכמעט התמוטט. "כל החיים טיפלתי באמא שלי, השקעתי רק בה, לא התחתנתי ואין לי ילדים", אמר בעודו ממרר בבכי לעיתונאים.  "אין לי כוח להילחם, אני אדם עייף וחולה. כל התיק שלי מלא בתרופות וזה קשה לי מאוד". תוך כדי הדיון הוציא ראב את תמונת אימו מהתיק ונופף בה לעיני כולם.

האם חשבה שהיא בולעת ויטמינים

האירוע אירע באמצע יולי 2008. בתקופה זו גר ראב עם אמו, חולה סיעודית, שנזקקה לטיפול והשגחה מלאים. בשעות הערב, נוכח מצבה של אמו וקשייו בטיפול בה, הצטייד ראב בקפסולות ריקות. אחר כך ריסק עשרות כדורים מהתרופות לוריבאן ואלטורל והכניס את האבקה לקפסולות.

את התרכובת שיצר הוא נתן לאמו במטרה לגרום למותה. האם, שחשבה שמדובר בויטמינים, בלעה את כל מה שניתן לה. היה זה ראב עצמו שהזעיק את האמבולנס שפינה אותה לבית החולים במצב של תרדמת. בבית החולים היא שבה להכרתה.

במהלך המשפט הודה ראב במעשה אך טען בתוקף כי עשה את המעשה מתוך אהבתו לאמו, על מנת למנוע את סבלה ומתוך הרצון לשמור על כבודה. בזמן שראב ישב במעצר, ובלי קשר לניסיון להמיתה, נפטרה אמו.