בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר את בכיר השב"ס לשעבר גד הררי בשישה אישומים של התעללות ותקיפה של ילדים חוסים. הררי, מפקד כלא ניצן בעברו, שימש כעובד סוציאלי ואף זכה בפרס ראש הממשלה "מגן הילד" על פועלו.

בשנת 2003 הוגש נגד הררי כתב אישום בן שמונה סעיפים בגין התעללות ותקיפה של חסרי ישע, עבירת מרמה ומעשה מגונה, בזמן שניהל מעון לילדים חוסים שנקרא על שמו - "בית גדי". היום הרשיע בית המשפט את הררי בכל עבירות התקיפה, וזיכה אותו מעבירת מעשה מגונה ומעבירת מרמה.

מכתב האישום עולה שהררי נהג להעניש בעונשים פיזיים קשים את החוסים שחרגו מכללי ההתנהגות הנוקשים שהשתית, בין השאר על ידי השארתם תחת "עץ חשבון הנפש" במשך ימים ולילות. מאישומים נוספים עולה שהררי הכה את אחד הנערים והטיח בו קללות. לנער אחר דחף את הראש לאסלה ונער נוסף זכה להיכבל למעקה הבטיחות כאמצעי גמילה. במסגרת חקירתו של הררי תושאלו כ-50 חוסים ועובדי המעון שתיארו את יחסו הקשה כלפיהם.

"גם בכלא אעשה עבודה טובה"

שווקו צעצועים מסוכנים. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
הורשע בהתעללות בילדים. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בתום הדיון אמר הררי כי אינו חושש מעונש המאסר הצפוי לו. "גם שם אעשה עבודה טובה ואנסה לעזור לאנשים", אמר.

במהלך המשפט טענו עורכי דינו של הררי כי בחקירתו היו כשלים רבים. בהחלטתו הסכים השופט אורי שהם עם הקביעה אך סייג אותה. "חקירת המשטרה לא הייתה חפה מפגמים", אמר, אך דחה את טענת סנגוריו שהגנתו של הררי קופחה עקב כך.

במהלך המשפט טענו עוד סנגוריו של הררי כי הייתה קונספירציה נגדו וכי אדם שעבד יחד איתו ארגן את החוסים לעדות נגדו. בית המשפט שלל את הטענה הזו.

"אהבה חמה - אך מגבילה"

הררי אמר היום כי הוא מרגיש "נורא" וכי הוא מצר על שני דברים. "לא הצלחנו להוכיח את הקנוניה שהייתה נגדי ועל כך שהורשעתי בהתעללות בנערים, שאחד מהם כבר מת ממנת יתר ובשני אני מטפל עד היום", אמר. על יחסיו לילדים החוסים אמר: "נקטתי בעמדות נוקשות. קראתי לזה אהבה חמה אך מגבילה".

עוד הוסיף המורשע הוא מקבל את עמדת הפרקליטות ובית המשפט. "הם שלנו, של מדינת ישראל ואני מקבל את מה שהם אומרים", אמר. עו"ד נבות תל צור, פרקליטו של הררי אמר כי ב"משפט פלילי - אם אין כוונה פלילית אז אין עבירה פלילית, אך בית המשפט לא קיבל את עמדתנו. אנחנו נקרא את הדברים ונחליט על המשך צעדינו".