השר לשעבר שלמה בניזרי השתחרר היום מהכלא. שר הבריאות לשעבר מתנועת ש"ס, שהורשע בשוחד ונשלח לארבע שנות מאסר, שוחרר מהכלא לאחר שעונשו קוצר בחודשיים נוספים. עם צאתו משער כלא מעשיהו, נשא האסיר לשעבר דברים כאזרח חופשי, לראשונה אחרי שנתיים וחצי. את שחרורו של בניזרי העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"אני בד"כ מדבר בעל פה ומהלב, אך בגלל גודל המעמד שאחרי שנתיים וחצי אני עומד ומדבר מול עם ישראל, אני אקריא את דבריי מהכתב", פתח בניזרי את דבריו אל מול הקהל הרב של העיתונאים. "בראש ובראשונה אני רוצה להודות לאלוקיי ובוראי שזיכני לצאת מבית הסוהר שלם בגופי ובנשמתי וגם בדעתי. תודה להוריי המבוגרים, אשתי, בנותיי שהאמינו בצדקתי כל הדרך ותמכו בי תמיכה אדירה. תודה לעם ישראל, יהודים ושאינם יהודים שהאמינו בצדקת דרכי, שתמכו ועודדו אותו בעזרת טלפונים, מיילים, חתימת עצומה למעני שאפילו לא זכתה להתייחסות מנשיא המדינה, תודה למורי ורבי מרן עובדיה יוסף, עטרת ראשי, שעודד אותי מתוך אמונה שלמה בצדקתי".

"תודה לעורכי דיני היקרים אבי חימי ויורם מלכה שליוו אותי במסירות ובהקרבה רבה", אמר בניזרי ובצורה יוצאת דופן הודה לצוות הסוהרים בבית הכלא מעשיהו ממנו שוחרר: "אני רוצה להודות לצוות בית הסוהר, המפקד, על היחס ההוגן שקיבלתי מהם ללא שום פריבילגיה, שהיתי באכסניה במשך שנתיים וחצי, ולימדו אותי להגיד תודה".

"השופטים פעלו מתוך נקמנות"

"כעת, אגיד לא תודה למערכת המשפט, מן הזוטר שטיפל בתיקי ועד לעליון שנהגו בי בחוסר רגישות, ללא עשיית צדק, פעלו מתוך נקמנות ומתוך ערכים המקודשים בעיניהם ולא בעיניי. אני זכאי לחלוטין", זעק בניזרי והוסיף: "נגד השופטים לא עמדה תרומתי הרבה למען מדינת ישראל במשך עשרות שנים. שירותי בצבא במלחמת לבנון הראשונה, ותרומתי לציבור הרחב. אני תוהה איך אותו שופט, אדמונד לוי, לא רעדה ידו בעת ששילש את עונשי משנה וחצי לארבע שנים, מה אני נהייתי תג מחיר, תגית בסופרמרקט?"

"השופט יעקב סמנה אמר שלא לקחתי שקל לכיסי, איך אפשר להתעלל בי? בהוריי, אשתי, בנותיי, נכדיי ונכדותיי. היכן החמלה?", שאל בניזרי והדגיש: "אנו סובלים בחברה הישראלית מקניבליזם תקשורתי, כולם ששים חוגגים כשאדם נכנס לבית הסוהר. תפרו לי תיק רבותיי, אני מדגיש, תפרו לי תיק".

"כיום מסתיימת אחת העוולות הגדולות והקשות שנעשו במדינת ישראל, זעקתי בעבר לחפותי ואני זועק בהווה", קרא בניזרי. "קולי לא נשמע אלא נרמס, איש לא בא להגנתי, לא כמו מרואן ברגותי שזכה לתמיכה של ח"כים ושרים מהשמאל אחרי שרצח יהודים, סופר פרס נובל כותב לו מכתבים ורוצה בשחרורו".

"למה הנשיא לא התייחס לחנינה שלי? מה הטענה של כולם? אנו לא מתערבים בהחלטת בית המשפט, למה בעניין הגרוזינים התערבתם? למה כשישראלי נעצר בקולומביה כולם רצים?", זעק בניזרי והוסיף: "המדינה העדיפה להאמין לעד מדינה שקרן, ששיקר בחקירות בית המשפט אחרי שמדינת ישראל שילמה לו. איך אפשר לקחת במדינת ישראל עד מדינה מפוקפק וכמה עדים שקרנים מול אדם שתרם הרבה למדינת ישראל, שאין בו שום רבב, איך אפשר להעמיד זה מול זה?"

"מי שנפגע זה לא רק אני. נקרעתי מול בני משפחתי, הוריי היקרים והמבוגרים, טיפלתי באלפי משפחות, האכלתי אלפי משפחות והכל בהתנדבות, כל המפעל נהרס ואני מקווה שעכשיו אוכל לשוב ולשקמו", אמר השר לשעבר.

בניזרי יוצא לחופשי, היום (צילום: חדשות 2)
בניזרי. הבוקר מחוץ לכותלי בית הכלא | צילום: חדשות 2

"אני בעד שמירה על החוק, לא תזיק למדינת ישראל קצת חמלה"

"אני יוצא לדרך חדשה, לאחר פעילות ענפה, ולאחר שהענקתי לא פחות מ-900 שיעורים, חיזקתי אסירים, גיליתי עולם אחר. יושבים פה אנשים שגם אם נשפטו לא צריך להתייחס אליהם כחיות, לא צריך לראות רק חומות ולחשוב שעבריינים הם לא בני אדם", קרא בניזרי.

"אני יוצא למסלול של חיים חדשים, לא פוליטיים כמובן. הסתובבתי בחופשות בכל רחבי המדינה, זכיתי לאחווה, שלום ורעות מצד הציבור הרחב. הציבור מאמין לי ואם מערכת המשפט לא מאמינה לי, אני חי עם העם", אמר בניזרי והוסיף: "לא אכנס לבונקר, אחזור לפעילותי ואשמיע את עמדותיי גם אם לא ימצאו חן בעיניי אחרים. בחיים לא אשמתי בגניבה, אפעל בכל צדקתי כדי שהיא תצא לאור".

"לא הגיוני שבדיון אחד בלבד, שופט אחד מקפיץ על סמך דעתו את עונשי ל-4 שנים. אמשיך לשרת את מדינת ישראל, יש לנו מדינה נפלאה שצריך לשמור עליה ועל החוק, אני בעד שמירה על החוק, לא תזיק למדינת ישראל קצת חמלה".

בתגובה לשאלת חדשות 2 באינטרנט בנושא שותפו לתא, משה קצב, השיב בניזרי: "בימים הקרובים ארחיב ואדבר בנושא קצב, לא צריך לערבב שמחה ועצב".

בנו נתנאל בניזרי הוסיף עוד: "אנו הולכים לרב עובדיה יוסף. הכל פתוח, הוא שוקל ושומע את מה שמציעים לו, ובזמן הקרוב הוא יקבל החלטות. כמו בפוליטיקה - הוא הסתדר עם קצב גם בכלא, ואני מאמין שאבא ידאג לו מרחוק".

השחרור המוקדם: בעקבות צפיפות

שחרורו של שלמה בניזרי הוקדם בעקבת ההחלטה לשחרר בשחרור מנהלי כ-600 אסירים לנוכח מצוקת הצפיפות בבתי הכלא השונים בארץ. במסגרת ההחלטה ישוחררו אסירים שנותרו להם חודשי מאסר ספורים עד לסיום ריצוי עונשם, בהם השוטר שחר מזרחי שהורשע בהריגת פורץ רכב, והיה צפוי להשתחרר סמוך למועד השחרור של בניזרי.

בחודש שעבר הוחלט לקצר את עונש המאסר של שלמה בניזרי בשליש בעקבות המלצות על התנהגותו הטובה בכלא והוא היה אמור להשתחרר בעוד כחודשיים. וכעת כאמור עונשו יקוצר שוב מסיבות מנהליות.

עם שחרורו מן המאסר נשאר נשיא המדינה לשעבר משה קצב לבד בתאו בכלא מעשיהו. עדין לא הוחלט אם לשבץ את קצב בתא אחר או לצרף אליו אסיר או אסירים אחרים.

הורשע בקבלת שוחד של מיליונים

ב-2008 הורשע שלמה בניזרי בעבירות של שוחד, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש מהלך משפט, במסגרת קשר שכלל שוחד של מיליונים מהיזם משה סלע. בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עליו עונש מאסר בפועל של שנה וחצי בנוסף לקנס כספי של 80 אלף שקלים.

בניזרי עצמו וגם המדינה ערערו על העונש. בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה והחמיר את עונשו של בניזרי לארבע שנות מאסר בפועל וקנס של 250 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק