זה לקח הרבה יותר זמן מהצפוי, אבל בסופו של דבר הכריעו שופטי בג"ץ לדחות את העתירות שהוגשו נגד שחרור האסירים במסגרת עסקת שליט - ונתנו "אור ירוק" לביצוע העסקה.

כאן בחדשות 2 באינטרנט נעביר מחר החל מהשעה 6:00 בבוקר ועד שעות הלילה משדר מיוחד לרגל שובו של גלעד שליט, כולל דיווחים ועדכונים בשידור חי מכל מוקדי ההתרחשות בישראל, בעזה וביהודה ושומרון, ובליווי כתבי ופרשני חדשות ערוץ 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרכב השופטים בראשות ‏נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והשופטים אליעזר ריבלין וחנן מלצר דחו פה אחד את העתירות. בהחלטתם ציינו כי "הדילמות שהעלה המקרה הנוכחי לפני הממשלה הן מורכבות ביותר, אך ההכרעה בדילמות נתונה לממשלת ישראל שאחראית לביטחון אזרחיה וחיילה".

"אין ספק, כי על פי החלטת הממשלה ישוחרר מספר רב ביותר של מחבלים אשר יצאו לחופשי בלי לסיים את ריצוי עונשם. מרביתם רוצחים נתעבים שידיהם מגואלות בדם מאות קורבנות, אזרחים תמימים, נשים וטף, זקנים וצעירים שנקלעו לזירת הפיגועים בשנים הקשות בהן נאבקה ישראל בטרור האכזרי", נכתב בפסק הדין.

עוד ציינו השופטים: "העותרים העלו טענות אישיות מרגשות בדבר סבלם הרב מאז האסונות שפקדו אותם והכאב הצורב שנגרם עם שחרורם של הרוצחים שהמיטו עליהם את האסון. טענות אחרות התייחסו לסיכון הרב שנשקף לציבור עקב החלטת הממשלה, אשר עלולה להחזיר למעגל הטרור את הרוצחים, שעל פי ניסיון העבר - כפי שאירע בשחרורים קודמים - אינם מהססים לחזור לסורם". 

"אולם עם זאת", הדגישו השופטים, "ההחלטה על שחרור האסירים לא נפלה כרעם ביום בהיר על כתפי המשפחות. עוד לפני כשנתיים, עת התקבל מידע כי מדינת ישראל עומדת להגיע להסכם לשחרורו של גלעד שליט אשר יהיה כרוך בשחרור מחבלים, פנו חלק מהעותרים לבית משפט זה ונקבע על ידינו ההסדר האמור של אפשרות להתנגד מראש לשחרור".  

בסיכום פסק הדין קבעו השופטים: "שקלנו אם לא ניתן היה להיעתר לבקשה לדחות - ולו בזמן מה - את השחרור כמבוקש על ידי העותרים. אולם, נמסר לנו על ידי המדינה כי לוח הזמנים הינו חלק מן ההסכם. עתה, אולי יותר מבעבר, ברור כי בשעות אלה תלוי גורלו של גלעד שליט וכל שינוי בהסכם עלול לסכל את הוצאת ההסכם לפועל ואף עלול לסכן את חייו של גלעד".

"הדילמות הן קשות מאוד"

לאורך הדיון שנערך היום בבג"ץ הקשיב הרכב השופטים לזעקת המשפחות השכולות. ביניש הביעה הבנה לטיעוני העותרים: "כל הבעייתיות המוסרית, המשפטית, פרושה בפני כולנו, בתוך עמנו אנחנו יושבים, זה נכון גם במטען, גם בכאב, גם בהיסטוריה".

נועם שליט מול זאב ראפ, היום בבג
נועם שליט מול זאב ראפ, היום בבג"ץ | צילום: רויטרס

"אין צורך להסביר לנו פה, בבית משפט של מדינת ישראל, את ההיסטוריה הכאובה הזו", דברי השופטת ביניש. "הדילמות הן קשות מאוד. למערכת המשפט ישנו הקושי, המחיר הוא ביטול של החלטות משפטיות, של פסקי דין, של מאמץ של גורמי הביטחון וגורמי המשפט, כדי שהאנשים האלה יהיו מאחורי סורג ובריח. מה, אנחנו לא נמצאים באותה מדינה? לא חשופים לאותו הרג?".

נועם שליט, אביו של החייל החטוף, הגיע גם הוא לדיון הטעון בבג"ץ, אולם לא הורשה לשאת דברים באולם הדיונים. שליט לחץ את ידו של זאב ראפ, לשעבר יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, ואביה של הלנה ראפ ז"ל שנרצחה בפיגוע דקירה. ראפ אמר לחדשות 2 באינטרנט: "הוא זכר אותי מביקורי אצלו לפני כמה שנים, אני בעד העסקה אבל לא בתנאים הללו. נועם עשה לעצמו נזק רב. באתי בשביל המתים כי דמם זועק מהאדמה".

מתנגדי העסקה מפגינים מול בג
מתנגדי העסקה מפגינים מול בג"ץ | צילום: רויטרס

בתום הדיון אמר נועם שליט כי מדובר בעסקה קשה. "אנחנו היינו מאושרים אם גלעד היה משתחרר בעסקה יותר קלה, ולצערנו מדינת ישראל לא השכילה - שתי ממשלות, רמטכ"לים שהתחלפו - שלא הצליחו לייצר שום חלופות אחרות, ולא הצליחו לייצר מנופי לחץ אחרים".

נועם שליט: "אי ביצוע העסקה יכול לגזור מוות על גלעד"

"אני מצר על כך שהמשפחות השכולות לא היו איתנו כשניסינו לייצר לחץ על ממשלת ישראל ועל חמאס. לא היו איתנו ברוב התקופה הזאת, לעצור את משאיות הסחורה, את האוטובוסים של המבקרים לבתי הכלא. ממשלת ישראל לא הצליחה לייצר שום אמצעי לחץ, לכן העסקה לא קלה, למרות הכאב, ומתוך הכאב צריך עמדה אמיצה שתומכת בשחרור אסירים אפילו שרצחו את בני משפחותיהם", דברי אביו של החייל החטוף.

"חייל חי בשבי כל כך הרבה שנים, ואני רוצה להוסיף שלצערנו אי ביצוע העסקה מצד אחד לא יחזיר את היקירים שנרצחו – לא יחזיר אותם ועל זה אי אפשר להתווכח, אך אי ביצוע העסקה יכול לגזור מוות על גלעד", סיכם נועם שליט. "כל דחייה, כל עיכוב, כל הוצאת לבנה כזו או אחרת מתוך העסקה יכולה לגזור את גורלה של העסקה".

שבואל לנועם שליט: "תוריד את הדגל לחצי התורן"

טרם הדיון פנה שבואל סחיווסחורדר, ש-5 מבני משפחתו נרצחו בפיגוע במסעדת סבארו, לנועם שליט ואמר לו: "תודה שבאת כדי להסתכל לנו בעיניים, זו שמחה מהולה בעצב. תוריד את הדגל לחצי התורן, שים על הדגל סרט שחור. מה שמח כאן היום?". גם בתום הדיון התפרץ שבואל ואמר: "אני חושב שיש לי את צידוק הדין מבית המשפט הבינלאומי בהאג, התייעצתי כבר עם עורכי דין בינ"ל, העתירה נגד ישראל כבר בדרך להאג, לי יהיה את הסמכות דרך בית הדין הבנלאומי לבצע תג מחיר".

שבואל סחיווסחורדר, היום בבג
שבואל סחיווסחורדר, היום בבג"ץ | צילום: חדשות 2אחיו מאיר הסביר את עתירתו: "הרוצחת ששחטה את הוריי ואחיי תסתובב על במות בירדן, בקטאר, באיטליה ובארה"ב, מנופפת כשמאחוריה שלטים עם תמונות של בני משפחתי שהיא שחטה. היא תסביר להם שאפשר להכניע את הציונים בארצם, יפרסו לה שטיחים אדומים, לא אוכל לעמוד בכך".

חובב נוריאל, בנו של ששון נוריאל, שנחטף ונרצח ב-2005, דיבר אל השופטים בקול רועד: "רוב החוליה שחטפה ורצחה את אבא שלי הולכת הביתה. אלה שחטפו אותו, היכו אותו, הדוקר שדקר את אבא שלי כשהוא קשור בידיים וברגליים הוא הולך הביתה. מדינת ישראל מוכנה שהוא לא יישב בכלא. מה המסר לחברה הפלסטינית? המסר שמתקבל הוא שדרך האלימות היא הדרך הנכונה. אני לא מדבר מתוך רגש של צדק ונקמה, אלא על העתיד הקרוב ביותר. אני לא רוצה שיהיו עוד אנשים שיחוו את הייסורים והסבל שאנחנו עוברים. הפכנו להיות רסיסי אדם, ואנחנו רוצים למנוע מכך שאנשים נוספים בארץ יצטרפו למעגל המקולל הזה שרווי בדם". ‏

יו"ר ארגון אלמגור, מאיר אינדור, אמר לבית המשפט: "התנגדנו להימצאותו של נועם בדיון. חמאס לא חטף רק את גלעד, הוא חטף את המדינה כולה. טרור אינו מכוון לכיבוש יעד, אלא לזרוע הרס במערכת צדק אליה התפללנו".

מכינים חולצות במצפה הילה, היום
מכינים חולצות במצפה הילה, היום | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

יו"ר פורום המשפחות השכולות אמר בדיון: "ברצוני להציג כאן צד אחר של המשפחות השכולות, אנו מייצגים 600 משפחות. את המחבל ששלח לרצוח את אמא שלי, יחיא עיאש חיסלו. ישנה טענה שחיסולו גרם להקמת תאי טרור רבים בשטחים. אף אחד לא עתר לחיסולו, איננו יודעים בוודאות מה גורם לטרור, אנחנו מוכנים לשלם מחיר בעבור חיי אדם". הצהרתו גררה הערות מהקהל שצעק: "אתה מייצג ערבים".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו גיא פלג, עזרי עמרם וכתב "גלובס" יובל יועז

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

חוטפו של גלעד שליט בריאיון בלעדי

הרב הצבאי לשעבר: לירות במחבלים במיטותיהם

הנשיא למשפחות השכולות: "הצלת נער אחד - ערך מוסרי עליון"

הלו"ז הסופי להגעתו של גלעד שליט

משפחות שכולות: נתאבד בגלל העסקה

נועם שליט הגיע לבג"ץ - מול המשפחות השכולות

נציגי הצלב האדום זיהו את האסירים

המתווך שב מקהיר: עסקת שליט סוכמה סופית