נהיגה ודיבור בטלפון ללא דיבורית - 8 (צילום: חדשות 2)
הואשם בנהיגה מופרזת - וזוכה , ארכיון | צילום: חדשות 2

בית משפט השלום לתעבורה בחיפה זיכה היום (ה') אזרח צרפתי ששהה בישראל לאחר שנתפס כשהוא נוהג במהירות שלא לא פחות מ-207 קמ"ש בצפון הארץ. הסיבה: המשטרה לא הוכיחה כי מכשיר הדבורה, שבאמצעותו נתפס הנהג - כויל כהלכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מכתב האישום שהוגש נגד הנהג בשנת 2011 עולה כי האיש נתפס על ידי השוטרים כשהוא נוהג במהירות 207 קמ"ש בעת שנסע בכביש 70. הנהג הואשם כי נהג בקלות ראש כשנסע מצומת התשבי לכיוון צומת העמקים, וכן בנהיגה במהירות מופרזת. עם הגשת האישום נגדו, הודה הנהג כי אכן נסע במקום ובזמן שצוינו, אך כפר בשאר האישומים שיוחסו לו - ביניהם גם המהירות המופרזת.

הבוקר, במהלך מתן הכרעת הדין, אמר השופט שמואל יציב כי "התביעה לא הציגה הוכחות מספקות כי מכשיר ה'דבורה', שבו השתמשו השוטרים בעת מתן הדוח לנהג - היה תקין". בהחלטתו ציין השופט כי הוא "התרשם מעדות השוטר כי הוא מפעיל מיומן ומתמצא בהפעלת המכשיר", אך לנוכח המידע שהובא בפניו - עליו לזכות את הנאשם.

הדוח המשטרתי
הדוח המשטרתי | צילום:

"אין כל ראיה כי המכשיר היה תקין בעת ההפעלה", הצהיר השופט. "מאחר ונדרש לבדוק את כיול המכשיר, התביעה לא הציגה כל ראייה כי הדבר נעשה לאחר האכיפה ולכן אין וודאות כי בזמן ההתרחשות - המכשיר היה תקין". בהמשך, מתח השופט ביקורת נוספת נגד התביעה ואמר כי "מאחר והתביעה לא הציגה דוח המתעד את הבדיקה שהיתה אמורה להתבצע בטרם השימוש ולאחריו - אין וודאות לתקינותו".

השופט אף הוסיף כי התביעה יכלה לתקן את פגם אי הוכחת העובדה שהמכשיר היה תקין בעת האכיפה, בכך שהיתה מציגה את הבדיקה התקופתית של המכשיר - אך לא עשתה זאת" .

"הצדק יצא לאור"

האזרח הצרפתי שזוכה, אמר היום בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא שמח על החלטת השופט. "הצדק יצא היום לאור. עד כה היה מדובר בטעות והיום הצדק נעשה. החוקים במדינת ישראל נוקשים למדי והם דרושים בשיפור", אמר האיש.

עו"ד שמעון הרשקוביץ' שייצג את הנאשם טען כי : "השופט קבע שהשוטר היה מיומן בהפעלת המכשיר אבל המדינה לא הוכיחה שהמכשיר היה תקין בזמן ביצוע העבירה לכאורה". לדברים הצטרף גם עו"ד יאיר סטולר שייצג האיש: "לשמחתנו, אחרי תקופה קשה שבה היה עצור - נעשה צדק. האיש נאלץ לשלם עשרות אלפי שקלים בכדי שלא יחזור לצרפת. הזיכוי היום משמח אותנו ומוכיח שעל פי החלטת השופט המדינה היא זו צריכה להוכיח את תקינות המכשיר".