עידן הלך לעולמו - אבל הוריו יזכו לנכד מאישה שלא הכיר מעולם: בית המשפט לענייני משפחה בקריות קבע היום פסק דין תקדימי ואישר לאישה בת 40 להיכנס להיריון בעזרת זרעו של עידן שניר, צעיר בן 22 שלא הכירה ונפטר ממחלת הסרטן.

במהלך שירותו הצבאי, בשנת 2005, אובחן שניר, תושב הצפון, לראשונה כחולה בסרטן. בטרם החל בטיפולי כימותרפיה, הפקיד מנת זרע של עצמו בבנק הזרע, כנהוג במקרים כאלה כדי לשמר את יכולת הפריון גם לאחר הטיפולים.

אלא שמזלו של עידן לא שפר עליו, ושנה לאחר שהחלים, תקף שוב הסרטן את גופו והוא נפטר בחודש דצמבר 2007. כשמונה חודשים לאחר שנקבר, פנתה אישה בת 39 להוריו של שניר וביקשה להרות מזרעו של בנם - ואלה נענו בחיוב.

עידן אמר לפני מותו: "אי אפשר לעצור את החיים"

עידן שניר ז
"אמא, איתי לא תהיה לך בעיה". עידן ז"ל | צילום: חדשות 2

בבית המשפט הצהירה אמו של שניר כי בנה אמר לה מפורשות בנושא סוגיית הבאת ילדים לעולם: "אמא, איתי לא תהיה לך בעיה". לדבריו אביו, הבטיח לו הבן כי לחייו יהיה המשך. "אי אפשר לעצור את החיים", אמר עידן לאביו טרם נפטר.

המדינה התנגדה לבקשה, בטענה כי אין הוכחה לכך שעידן אכן רצה בילדים. "לא ניתן לייחס לנפטר רצון קונקרטי או משוער ואף לא קיים אינטרס ציבורי להתיר זאת לאדם אחר זולת בת הזוג", נטען.

היום נעתרה השופטת אספרנצה אלון לבקשת האישה, ופסקה לטובתה. "למסקנה זו הגעתי לאחר שבחנתי את מכלול הזכויות והאינטרסים של הצדדים המעורבים בעניין, אינטרס הפרט ואינטרס החברה, כבוד המת וטובת הילד וכל זאת על רקע התמורות החברתיות המהותיות שחלו במוסד הנישואין ובתפיסת התא משפחתי", הסבירה השופטת.

אתר סאטירה על סרטן - של עידן

הוריו של עידן שניר ז
הוריו של עידן שניר ז"ל | צילום: חדשות 2

לאחר שחלה בסרטן החליט שניר להקים אתר באינטרנט שמטרתו  לסייע לחולים לעבור את המחלה עם קצת הומור. באתר שקיבל את השם "ממאיר" תוכלו למצוא בלוגים של חולים שמשתפים ב"חוויות" האישיות שלהם.

"האתר נוצר על מנת להעביר את נושא הסרטן וכל מה שכרוך בו בצורה הומוריסטית, ולגרום לכם לראות את הדברים בדרך אחרת (לאלה שאין להם גידול בעיניים כמובן)", נכתב באתר. "אתר זה נועד בסופו של דבר אך ורק לעזור ולגרום לחולי הסרטן חיוך קל...האתר לא נוצר כדי לפגוע, נשבעים לכם, גם לעידן יש סרטן".