בית המשפט המחוזי בפתח תקווה ימסור היום את הכרעת הדין בפרשת רצח הילדה רוז פיזם. כמעט שלוש שנים לאחר שגופתה של רוז בת הארבע וחצי נמשתה מנחל הירקון בתוך מזוודה אדומה, יכריעו השופטים את דינם של הנאשמים ברצח: סבה של הילדה, רוני רון, ואמה, מארי פיזם. בשעה 13:00 נעביר בשידור חי את הכרעת הדין בערוץ החדשות.

בבית המשפט ייקבע היום אם הסב והאם רצחו את רוז ומה בדיוק חלקו של כל אחד מהם במעשה. מדובר בתיק מסובך בו במהלך החקירה שינו הנאשמים את גרסותיהם מספר פעמים ואף בכתב האישום לא נכתב כיצד ומתי בדיוק בוצע הפשע. בפרקליטות התבלטו ארוכות עד שלבסוף הוחלט להגיש נגד השניים כתב אישום בגין רצח. "במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה גרמו הנאשמים, או מי מהם, בהחלטה משותפת ובמתכוון למותה של רוז, בדרך ובמקום שאינם ידועים למאשימה", נכתב בכתב האישום.

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה, כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה". אחרי שורה של גרסאות שקריות דבק רון בגרסה לפיה היכה את רוז למוות, אך כי לא התכוון לרצוח אותה.

ממצאים סותרים באשר לסיבת המוות

חלק פרטי הרצח עצמו לא התבררו עד היום. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב - ויצא להיפטר מהגופה. אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

"המוות יכול היה להיגרם מנזק תוך גולגלתי כמו חבלת ראש או סטירה בלחי. הואיל ועצמות הגולגולת בילדים הן דקות וגמישות, קיימת אפשרות של מעבר נוזלים גם ללא שבר", נכתב בדוח הנתיחה. הגופה, שהושלכה למי הנהר העכורים, הייתה במצב של ריקבון מתקדם, מה שהקשה עוד יותר על הפתולוגים להגיע למסקנות חד משמעיות ולהבין מה בדיוק גרם לרצח.

פרשת היעלמותה של הילדה רוז פיזאם לפני שנתיים ושמונה חודשים הסעירה את המדינה. חוקרי המשטרה בליווי צוללנים חיפשו את גופת הילדה בנחל הירקון, בהתאם להודאתו של החשוד המרכזי ברצח, רוני רון, כמו גם במקומות מסתור אפשריים אחרים בנתניה ובתל אביב. רק לאחר קרוב לחודש של חיפושים, נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה. רוז פיזאם הובאה למנוחות כמה ימים לאחר מכן בטקס צנוע בפריז.

 רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק